تازه های خبری, مقالات

زمان راه‌اندازی پردازنده‌های گرافیکی Arc Alchemist اینتل تمام شده است

زمان راه‌اندازی پردازنده‌های گرافیکی Arc Alchemist اینتل تمام شده است.

یک گزارش جدید نشان می‌دهد که عرضه کارت‌های گرافیک دسکتاپ Intel Arc Alchemist ممکن است دوباره به تعویق بیفتد، شاید حتی تا اواخر تابستان 2022. اگر این شایعه صحت داشته باشد، خبر بدی برای اینتل است ، زیرا هم AMD و هم Nvidia قرار است پردازنده‌های گرافیکی نسل بعدی را در همان زمان عرضه کنند.

یک مسیر طولانی

این یک راه طولانی، پر پیچ و خم  و سخت برای پردازنده‌های گرافیکی Intel Arc Alchemist در نسخه‌های دسکتاپ آن‌ها بوده است. در ابتدا، انتظار داشتیم آنها را در سال 2021 ببینیم، اما ابتدا به سه ماهه دوم سال 2022 و در نهایت به تابستان 2022 ارجاع داده شد. اکنون، به نظر می‌رسد که ممکن است اینتل اصلا نتواند این مهلت را تعیین کند، زیرا طبق گزارشات  آزمایشگاه Igor بازه زمانی  راه‌اندازی ممکن است بین 1 ژوئیه 2022 تا 31 آگوست 2022 باشد . اما زمانی که کارت‌ها بالاخره وارد بازار شدند، می‌توانیم حداقل هفت مدل جدید را انتظار داشته باشیم. چرا ممکن است اینتل دوباره Arc Alchemist را برای دسکتاپ ها به تأخیر بیاندازد؟ دلایل متعددی ممکن است وجود داشته باشد، اما همان‌طور که آزمایشگاه ایگور حدس می‌زند، بعید است که سخت‌افزار علت آن باشد. اگر مشکلات سخت افزاری وجود داشت، احتمالاً به تأخیر بیشتری نگاه می‌‌کردیم. اینتل ممکن است مشکلات درایور داشته باشد، و از آنجایی که حتی بهترین پردازنده گرافیکی بدون درایور صحیح مشکل دارد، منطقی است که اینتل کارها را تا زمانی که همه چیز مرتب نشده است، به تأخیر بیاندازد.
برخی از مشکلات حتی ممکن است مستقیماً به اینتل مرتبط نباشند. این شرکت ممکن است با مواردی مانند توسعه پارتنر کارت، پشتیبانی پس از فروش یا ادغام بازی مشکل داشته باشد. اینتل تجربه زیادی در عرضه محصولات جدید دارد، اما کارت‌های گرافیک مجزا، جزء اولین‌ها هستند، بنابراین این موارد باید از ابتدا ساخته شوند. منطقی است که  اینتل در اولین بار سعی کند همه چیز را درست انجام دهد. گفتن این‌که اینتل وارد یک بازار اشباع شده است در حال حاضر کمی اغراق آمیز است (به علت کمبود  GPU)، اما مطمئناً وارد بازاری می‌شود که برای مدت طولانی توسط دو غول اداره می‌شود. برای این‌که گیمرها Intel Arc Alchemist را به جای Nvidia یا AMD انتخاب کنند، اینتل باید از نظر عملکرد یا قیمت، بسیار رقابتی باشد.

اینتل تنها چند ماه فرصت دارد تا با AMD و Nvidia رقابت کند.

این‌جاست که کار  برای Intel Arc سخت‌تر می‌شود – ما از قبل می‌دانیم که عملکرد آن تهدیدی برای بخش پیشرفته Nvidia یا AMD نخواهد بود. عملکرد آن اغلب با کارت گرافیک GeForce RTX 3070 انویدیا مقایسه شده است، که در نوع خود یک کارت عالی است، اما بسیاری از گیمرها ممکن است بخواهند چیزی را با اندکی  استحکام بیشتر دریافت کنند. با این حال، اینتل  به‌خوبی می‌تواند اوضاع را در بخش میان‌رده متزلزل کند، به‌ویژه اگر  بتواند قیمت‌ها را کاهش دهد و کارت‌های گرافیک جدید خود را با قیمتی مقرون به صرفه بفروشد. برای موفقیت Intel Arc Alchemist، تاریخ عرضه محصولات  روز به روز حیاتی‌تر می‌شود. انویدیا در حال کار بر روی کارت‌های گرافیکی نسل بعدی Ada Lovelace) )سری  (RTX 4000) است و AMD نیز از این کار کوتاه نمی‌آید – قرار است پردازنده‌های گرافیکی RDNA 3 خود را امسال عرضه کند.
این تنها با این واقعیت سخت‌تر می‌شود که اگرچه Intel Arc بدون شک چیزهای زیادی برای ارائه خواهد داشت، اما در مقایسه با کارت‌های گرافیک نسل بعدی کوتاهی می‌کند. اگر بتواند بخش میان رده را در این نسل هدف قرار دهد، ممکن است تنها با پردازنده‌های گرافیکی میان‌رده در نسل بعدی قابل مقایسه باشد. به این ترتیب، اینتل فقط چند ماه فرصت دارد که واقعاً بخواهد با پردازنده‌های گرافیکی جدید خود سروصدا کند. اینتل در پایان ماه مارس سال جاری نسخه موبایل Arc Alchemist را با موفقیت عرضه کرد. حتی با توجه به ماه‌ها تأخیر و این واقعیت که Arc Alchemist نشانه ورود اینتل به بازار GPU است، این یک گام بزرگ بود. ما هم‌چنان منتظر هستیم تا این پردازنده‌های گرافیکی واقعاً به لپ‌تاپ‌ها راه پیدا کنند، زیرا بسیار کم در دسترس هستند و همان میزان کمی هم که در دسترس هستند، بسیار گران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *