تازه های خبری, مقالات

صفحه کلید مکانیکی شما نه تنها آزاردهنده است، بلکه یک خطر امنیتی نیز محسوب می‌شود.

 اگر صفحه‌کلیدهای مکانیکی پر سر و صدا، بلای جان شما در خانه یا محل کار هستند، ممکن است به دنبال راه حلی عالی برای جلوگیری از سر و صدای زیاد این کلیدها که توسط همکاران یا عزیزانتان ایجاد می‌شود، باشید . به نظر می‌رسد که هکرها می‌توانند  دقیقاً آنچه را که شما می‌نویسید فقط با گوش دادن به تایپ شما بگویند. Keytap3 نرم‌افزاری است که توسط Georgi Gerganov توسعه یافته است که می‌تواند با گوش دادن از فاصله نزدیک با یک میکروفون نیمه مناسب تشخیص دهد که چه کلیدهایی فشار داده می‌شوند و Gerganov این را با استفاده از میکروفون داخلی تلفن همراه در تست “شنود صوتی” درکانال یوتیوب خود نشان می‌دهد. این اولین نسخه‌ای نیست که گرگانوف توسعه داده است، اگرچه این نسخه بسیار شهودی است،  قبلاً در پروژه‌هایی  استفاده می‌شد که کاربر را ملزم می‌کرد مجموعه ای از کلمات و عبارات از پیش تعیین شده را تایپ کند تا نرم افزار گرگانف را برای رمزگشایی از کلیدهای انتخاب شده آموزش دهد.
در نسخه‌های قبلی موقعیت میکروفون مورد استفاده برای ضبط تایپ بین تست و اجرای واقعی نرم‌افزار، باید حتماً بدون تغییر باقی بماند، اگرچه این محدودیت‌ها در Keytap3، که همانطور که از نامش پیداست، نسخه سوم پروژه است، وجود ندارد. گرگانوف توضیح می‌دهد که «با خوشه‌بندی ضربه‌های کلید شناسایی‌شده بر اساس شباهت صدا و سپس استفاده از اطلاعات آماری در مورد بسامد حرف n-gram در زبان فرضی متن (مثلاً انگلیسی) کار می‌کند.» ما آن را با استفاده از Razer Huntsman v2 Analog که از کلیدهای آنالوگ Razer خود استفاده می‌کند، امتحان کردیم، که نتایج بسیار متفاوتی به دست آمد، بنابراین باید بگوییم که هنوز 100٪ دقیق نیست. با این حال، اکثر چیزهایی که Keytap3 از تایپ ما شناسایی می‌کرد، در واقع همان چیزی بود که ما می‌نوشتیم، به این معنی که می‌توانست داده‌های مهم مانند رمز عبور و اطلاعات حساس را در ایمیل‌های خصوصی شناسایی کند.
می‌توانید با پیروی از دستورالعمل‌های زیر که Gerganov برای بهینه‌سازی بهتر آزمایش ارائه کرده است، این کار را در وب‌سایت Keytap3 امتحان کنید.

  • در یک اتاق ساکت باشید.
  • این صفحه را در گوشی خود باز کنید و در کنار صفحه کلید مورد نظر قرار دهید.
  • در روش دیگر، صفحه را در رایانه شخصی خود باز کنید و میکروفون را در کنار صفحه کلید قرار دهید.
  • توجه داشته باشید که در این تست حتی نیازی به اتصال صفحه کلید به برق نیست.
  • دکمه Init را در زیر فشار دهید و اجازه دهید میکروفون به صفحه وب دسترسی داشته باشد.
  • مقداری متن انگلیسی را روی صفحه کلید فقط با حروف کوچک و فاصله تایپ کنید.
  • سعی کنید سریع‌تر از 250 CPM تایپ نکنید.

خوشبختانه این فقط با کیبوردهای مکانیکی کار می‌کند، و در عین حال با کیبوردهای پر سر و صدا نیز کار می‌کند، زیرا صدا باید به اندازه‌ای بلند باشد که میکروفون بتواند آن را بگیرد. اگر به طور خاص نگران هستید، می‌توانید کلیدهای فعلی خود را به چیزی کم صداتر مانند سوئیچ‌های Cherry MX Silent تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *