مقالات

سرور مجازی

سرور مجازی

احتمالاً نام سرور مجازی را بسیار شنیده‌اید به خصوص اگر که در زمینه فضای مجازی و پیام‌رسان‌ها فعالیت داشته باشید یا بارگذاری و دانلود حجم‌های بالا نیاز ضروری شما محسوب شود. سرور مجازی می‌تواند مانند یک ابزار کمک‌کننده باشد و موجب افزایش چندبرابری سرعت فعالیت‌های شما گردد. اگر تمایل دارید که از سرور مجازی بیش‌تر بدانید با ما در این مقاله همراه باشید.
سرور مجازی (وی‌پی‌اس) که به آن VPS:Virtual Private Server نیز گفته می‌شود در حقیقت یک کامپیوتر است که به لحاظ موقعیت مکانی باتوجه به ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند در ایران و یا فرانسه، آلمان و یا …. قرار بگیرد این در حالی است که کنترل و مدیریت آن به تمامی در اختیار شما است. سیستم‌عامل سرور مجازی می‌تواند ویندوز و لینوکس با نسخه‌های مختلف باشد. برای اینکه بتوانید سرور مجازی را کنترل و مدیریت کنید، لازم نیست که دانش خاصی داشته باشید زیرا اجرا و کنترل آن به‌صورت مانیتورشده و به کمک نرم‌افزار پیش‌فرض که روی سیستم شما نصب گردیده است، انجام می‌شود. سرور مجازی یک کامپیوتر همواره روشن و متصل به اینترنت است که می‌توان آن را کامپیوتر همیشه آنلاین درنظر بگیریم که گاهی به جای سرور مجازی به نام ماشین مجازی (Virtual Machine) نیز شناخته می‌شود. VPSها امنیت بالاتری را به کمک قابلیت استفاده از سیستم‌عامل‌ها به صورت مجزا، مستقل و شخصی‌سازی شده، برای صاحبان کسب و کار، فراهم می‌سازند.

چرا به سرور مجازی نیاز داریم؟

اگر بخواهیم به طور خیلی خلاصه دلیل استفاده از سرور مجازی را بررسی کنیم باید بگوییم محدودیت‌های فراوانی که در سیستم های شخصی با آن مواجه هستیم، ما را به استفاده از سرور مجازی ملزم می‌کند. از جمله محدودیت‌های سیستم‌های شخصی می‌توان به محدودیت‌های سرعت و حجم اینترنت و نیز محدودیت‌های سخت‌افزاری ، زمانی و … اشاره کرد. تصور کنید در سیستم شخصی خود قصد اجرای یک ربات اینستاگرامی را دارید آنچه با آن برخورد می‌کنید مشکلاتی مانند کاهش حجم اینترنت، خرابی سخت‌افزار ، مشکل روشن بودن سیستم و … خواهد بود؛ حال آنکه در سرور مجازی به هیچ عنوان این مشکلات وجود ندارند. راه‌اندازی یک ربات در VPS با نصب آن روی VPS شروع می‌شود و پس از آن می‌توانید سیستم خود را خاموش کنید! و در سرور مجازی کارهای خود را ادامه دهید بدون اینکه نگران ایجاد خللی در ربات خود باشید! زیرا سرور مجازی بعد از راه‌اندازی بدون نیاز به سیستم شما به کار ادامه خواهد داد. در ادامه امکانات سرورهای مجازی باید بگوییم که وقتی از سرور مجازی استفاده می‌کنید حجم اینترنت شما کاهش نمی‌یابد زیرا زمانی که یک سرور مجازی در فرانسه یک برنامه را دانلود یا آپلود می‌کند از اینترنت فرانسه و سخت افزار شرکت مستقر در فرانسه استفاده می‌کند و این ربطی به اینترنت شما ندارد.

مزایای خرید سرور مجازی

برخی از مزایای سرور مجازی عبارتند از:

 • عملکرد مشابه با سرور اختصاصی اما ارزان‌تر از سرور اختصاصی
 • امکان دسترسی از راه دور به سیستم عامل
 • سرعت بالا و بدون محدودیت اینترنت همراه با پهنای باند بالا
 • پشتیبانی از قابلیت اطمینان و امکان تهیخ نسخه بک‌آپ در هر لحظه
 • امکان استفاده از ظرفیت‌های خالی برای تمامی سرورهای مجازی
 • توانایی جابه‌جایی بین مجازی‌سازها
 • راه‌اندازی با سرعت بالا و ادامه کار بدون نیاز به وجود شخص
 • امکان نصب سیستم عامل دلخواه
 • امنیت بالاتر از فضاهای میزبانی اشتراکی
 • عدم نیاز به اینترنت و سخت‌افزار سیستم شخصی
 • امکان استفاده در گوشی و تبلت
 • دارای ip معتبر و اختصاصی
 • پشتیبانی از انعطاف‌پذیری و ارتقای منابع اختصاصی یک سرور مجازی
 • دسترسی به ایمیل‌سرور اختصاصی دامین خود‌
  مجموعه این ویژگی ها باعث می‌شود که VPS به چشم کاربر یک سرور اختصاصی باشد و در نتیجه به لحاظ عملکرد و کیفیت خدماتی که ارائه می‌گردد، کاربر بین سرور مجازی و اختصاصی تفاوتی احساس نکند.

کاربرد سرور مجازی

به‌منظور میزبانی هاست، نگهداری فایل‌ها، اجرای برنامه‌های خاص از سرور مجازی استفاده می‌گردد. استفاده از سرورهای مجازی در هنگامی که به لحاظ مالی برای خرید و نیز به لحاظ دانش برای نگهداری از سرور در مضیقه باشید، پیشنهاد می‌شود. از cpu، رم و هسته در بین سرورهای مجازی موجود به صورت مشترک استفاده می‌شود. دانلود فایل‌های حجیم از اینترنت و کار با آن‌ها از دیگر کاربردهای سرور مجازی است که برای این دسته از افراد  سرعت بالای اینترنت و ترافیک نامحدود در اولویت قرار می‌گیرد. از دیگر کاربردهای سرور مجازی می‌توان به استفاده از آن به عنوان پل‌های ارتباطی شبکه‌ای که با نصب چندین IP روی یک سرور مجازی و هدایت ترافیک مدنظر در مسیرهای لازم، اشاره کرد. اما آنچه در ایران به عنوان استفاده از سرور مجازی بسیار رایج است دور زدن تحریم‌ها و جست و جو در اینترنت به صورت ناشناس است که با اتصال مستقیم به کمک ریموت تصویری به سرور و یا استفاده از سیستم‌عامل‌های گوناگون و VPN برای دسترسی ناشناس به اینترنت، فراهم می‌گردد.

چگونگی کار با سرور مجازی در گوشی

برقراری اتصال با سرور مجازی به کمک یک ip انجام صورت می‌گیرد و استفاده از سرور از طریق نرم‌افزارهای مخصوص اما ساده روی تمامی دیوایس‌ها (گوشی، تبلیت و …) امکان‌پذیر خواهد بود. زمانی که شما قصد تهیه یک سرور مجازی را دارید فروشند به شما یک ip و password می‌دهد و شما پس از نصب یک نرم‌افزار خاص روی گوشی خود چه ios‌ باشد و یا android، امکان استفاده از سرور مجازی برایتان فراهم می‌گردد.

تقسیم‌بندی و انواع سرور مجازی

برای سرور مجازی (VPS) چند نوع تقسیم‌بندی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم: تقسیم‌بندی بر اساس نوی مجازی‌ساز مورد استفاده در ساخت آن : نرم‌افزارهای خاصی که دسترسی به سرور مجازی را ممکن می‌سازند در سطوح مختلفی در دسترس قرار می‌گیرند. این نرم‌افزارها اگرچه برای کاربر بسیار ساده و کاربردوست هستند اما برای مدیر سرور دارای پیچیدگی‌های فراوانی است که در صورت بروز یک خطا، کاربر با مشکل ناشی از آن مواجه خواهد شد. ساختار هرکدام از این مجازی‌سازها، موجب ایجاد تفاوت در سرور مجازی می‌گردد. به عنوان مثال به کمک برخی از مجازی‌سازها سیستم‌عامل‌های بیش‌تری روی سرور مجازی قابل نصب هستند این در حالی است که برخی دیگر فقط اجازه نصب سیستم‌عامل‌های خاص و محدود را می‌دهند. در برخی از مجازی‌سازها امکان اختصاص منابع تا سقف سرور میزبان وجود دارد. این بدان معناست که oversell (اورسل: فروش بیش از حد منابع) امکان‌پذیر نخواهد بود. از Vmware می‌توان به‌عنوان یکی از باسابقه‌ترین مجازی‌سازها که بسیار پیشرفته است نام برد. قابلیت اجرای سیستم‌عامل‌های مایکروسافت یا لینوکس از جمله خصوصیات این مجازی‌ساز است.
در بعضی از مجازی‌سازها ،رزرو منابع سخت‌افزاری حقیقی برای یک سرور مجازی امکان‌پذیر است که عملکرد بهینه آن سرور را به دنبال خواهد داشت. در هنگامی که سرورهای دیگر مشکل کمبود منابع داشته باشند و تحت فشار کاری شدید باشند، نیز کماکان این سرور مجازی از رزرو خودش بهره‌مند است و تحت تأثیر فشار کاری سرورهای دیگر قرار نخواهد گرفت. برای هر VPS وابسته به پلن آن، استفاده از منابع سرور مانند رم، هارددرایو به صورت اختصاصی و تضمین‌شده امکان‌پذیر است. معنای این حرف این است که میزان مصرف VPSهای دیگر روی سرور، منابع اختصاصی و تضمین‌شده VPS مارا تحت الشعاع قرار نمی‌دهد.

سرور مجازی اختصاصی

در صورتی که یک سرور مجازی، منابع مختص خود را به کار ببندد ، به آن VDS (Virtual Dedicated Server) یا سرور مجازی اختصاصی می‌گویند  که منابع سرور فیزیکی را به کار می‌برد. در VDS به کمک تکنیک “مدیر ماشین مجازی”  (Hypervisor) منابع سرور فیزیکی برای استفاده VPSها انتشار و مدیریت می شوند و علاوه بر این، نصب چند سیستم عامل روی سرور واقعی به کمک آن‌، امکان‌پذیر خواهد بود. مجموع آنچه گفته شد به این معناست که تقسیم‌بندی سرورهای مجازی می‌تواند براساس اختصاصی بودن منابع آن نیز انجام بگیرد. بدیهی است که VDSها گران قیمت‌تر هستند. در حقیقت سرورهای مجازی (VPS) با تجزیه و یا تقسیم  کردن سرور مجازی اختصاصی (VDS) به وجود می آیند. که برای این تقسیم‌بندی از مجازی‌سازها (KVM ، Vmware‌و… ) استفاده می‌کنیم که به کمک آن قسمتی از منابع سرور مجازی اختصاصی اصلی به سرورهای مجازی تعلق می‌گیرد. فعالیت هر سرور مجازی کاملاً مجزا خواهد بود که می‌توانند دارای سیستم‌عامل‌ها، کانفیگ و منابع متفاوت باشند. تقسیم‌بندی سرورهای مجازی براساس نوع سیستم‌عامل آن نیز صورت می‌گیرد که دو گروه مایکروسافت و لینوکس را پوشش می‌دهند. علاوه بر آن سرورهای میکروتک که زیرمجموعه خانواده لینوکس vمحسوب می‌شوند، نیز در این تقسیم‌بندی گنجانده شده‌اند. یکی دیگر از تقسیم‌بندی‌های سرور مجازی براساس نوع مصرف آن است. سرورهای مجازی دارای کاربردهای گوناگونی هستند. به عنوان مثال برای افرادی که به سرور مجازی به منظور سرویس‌دهی (هاست، دانلود، …) نیاز دارند، آپتایم بالا و نیز پایداری زیاد سرور از شاخص‌های انتخاب محسوب می‌گردد.
افرادی که قصد اجرای نرم‌افزارهای سنگین دارند، بدیهی است با توجه به اینکه  اجاره یک سرور مجازی با منابع سیستمی بالا که امکان اجرای آن برنامه را در اختیار ایشان قرار دهد، بسیار مقرون‌به صرفه تر خواهد بود تا اینکه بخواهند یک سیستم با آن سخت‌افزار لازم خریداری کنند. در صورتی که نیاز به سرور مجازی دارید لازم است ابتدا سخت‌افزار موردنیاز خود برای نصب و اجرای سیستم‌عامل را مشخص کنید و براساس آن پلن سرور مجازی خود را انتخاب نمایید. برای آنکه بدانید با توجه به نیاز خود چه سیستم عاملی را باید انتخاب کنید، و برای تهیه یک سرور مجازی کارشناسان ما در ساپراصنعت، به شما یاری می‌رسانند. با ما تماس بگیرید.کارشناسان ما در ساپراصنعت می‌توانند سرور مجازی با کیفیت بالا و نیز پشتیبانی کامل را با مناسب‌ترین هزینه به شما معرفی کنند و در اختیارتان قرار دهند.

0 نظر در “سرور مجازی

 1. سرور مجازیvps چیه و چه مزایایی داره ؟
  کم‌کم با پیشرفت تکنولوژی این امکان برای شرکت‌ها و سازمان‌ها به وجود آمد، که به جای استفاده از سرورهای فیزیکی که ممکن است پهنای باند محدودی داشته باشند و همچنین باید برای تهیه و نگهداری آنها هزینه‌ و زمان زیادی صرف شود، بتوانند از سرور مجازی vps که هم کیفیت بالاتر و هم نیاز به هزینه و زمان کمتری دارند، استفاده کنند.
  هر سرور مجازی می‌تواند به عنوان میزبان برای وب‌ سایت های زیادی مورد استفاده قرار بگیرد.برای خرید سرور مجازی با قابلیت دانلود و آپلود نامحدود روی لینک کلیک کنید.

  1. ساپرا صنعت گفت:

   سلام بله حتما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *