سفارشات خود را برای  بالا 100 هزار تومان را با پیک رایگان تجربه کنید

پاور سرور – Server Power

پاور سرور HPE G11

پاور سرور HPE G10 Plus

پاور سرور HPE G10

پاور سرور HPE G9

پاور سرور HP G8

پاور سرور HP G7

پاور سرور چیست؟

واحد منبع تغذیه (Power Supply Unit:PSU) که در کامپیوتر، سرور و ذخیره‌ساز وظیفه تأمین برق را برعهده دارد، یک قطعه سخت‌افزاری است که ولتاژ جریان متناوب ورودی (AC) از 110-115 یا 220- 230 به جریان مستقیم (DC) با ولتاژ کم تبدیل می‌کند و به این‌ترتیب قطعات سرور (مادربرد، هارد و …) برق موردنیازشان تأمین می‌گردد.به منبع تغذیه سرور، Switching power supplies نیز گفته می‌شود. همین فناوری سوئیچینگ است که پاور را قادر می‌سازد ورودی AC را به ولتاژهای پایین‌تر DC تبدیل کند. از ولتاژهای معمول می‌توان ولتاژهای 3.3، 5 که قابل استفاده در مدارات دیجیتال است و نیز ولتاژ 12 ولت که برای حرکت موتورهایی از قبیل درایودیسک‌ها و یا خنک‌کننده‌ها، کاربرد دارد، را نام برد. جریان متناوب ورودی در پاور سرورها 110 تا 115، 220 تا 230 ولت و دیگر بازه‌های استاندارد است. از وات (حاصل ضرب ولتاژ (ولت)  در جریان (آمپر)) به عنوان شاخص مهم پاور یاد می‌شود.
تقسیم‌بندی پاور سرور براساس میزان برق تولیدی، انجام می‌شود. عمر پاور سرور نسبت به سایر قطعات سرورها، به علت وجود نوسان برق و کارکرد طولانی‌مدت آن، کمتر است. زیرا نوسان برق و کارکرد طولانی باعث بالارفتن دمای سرور، خرابی قطعات آن و در بدترین موقعیت، خاموشی و یا ریستارت یک‌باره سرور شود. تمامی منابع تغذیه و فن‌ها، دارای گرماگیرهای درونی هستند، تا دمای داخلی این سخت‌افزارها، با هدایتگرمای تولیدشده توسط قطعات مانند ترانزیستورها و یا مقاومت‌ها به بیرون، کاهش یابد.

خرید پاور سرور HP

تولید پاور سرور توسط کمپانی HP و IBM انجام می‌شود. در میان پاور سرورهای تولید شده، پایین‌ترین میزان اتلاف انرژی به پاور سرور اچ پی تعلق دارد که به لحاظ ابعاد هم فضای کمی را اشغال می‌کنند. کارایی و خاصیت redundancy یا افزونگی که برای محیط‌های کاری بسیار حائز اهمیت است، از جمله مواردی است که پاور سرور با تمرکز برآن‌، از اطلاعات مراکزداده، محافظت می‌کند. پاور سرور HP با قابلیت انعطاف‌پذیری، امکان نصب بدون نیاز به hot plug را فراهم‌ می‌کند در ضمن بازدهی بالایی در کارکرد دارد و امکان انتخاب چندگانه‌ای برای برق خروجی وجود دارد و می‌توان تنظیم پاور را با توجه به تنظیمات سرور انجام داد. سرورهای HPE Flexible Slot Power Supplies به دلیل قابلیت انعطافی که از خود نشان می‌دهند موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هدررفت برق و در نتیجه صرفه‌جویی در هزینه‌های کلی در دیتاسنتر می‌شوند.
مدل تیتانیوم (Titanium) دارای بازدهی 96 درصد و مدل پلاتینوم (Platinum) در پاور Flex Slot دارای بازدهی 94درصد است. در سرورهای نسل نهم اچ‌پی، با استفاده از مدل‌های Titanium 800 واتی و Platinum Plus 1400 واتی، به کمک فناوری اتصال خط برق تعبیه‌شده در این سرورها، قابلیت پشتیبانی از سرویس‌های HPE Power Discovery، فراهم شده است. سرورهایی که از این خصوصیت برخوردارند، می‌تواند ارتباط بین اطلاعات مربوط به شناسایی و نیز موقعیت و دیتای مرتبط با برق را با مرکز توزیع هوشمند برق که در رک قرار دارد، برقرار کند و آن را با استفاده از HPE Insight Control، در دیتاسنتر به‌منظور مدیریت انرژی و اثربخشی آن، به اشتراک بگذارد.

نسل‌های پاور سرور HP

بررسی ولتاژهای مختلف پاور سرور

ولتاژ

کاربرد

رنگ سیم

5 + ولت

مادربردها، مدارها و لوازم جانبی سیستم، پردازنده‌های قدیمی

قرمز

12+ ولت

موتور هارددیسک

زرد و گاهی قرمز

5- و 12- ولت

در گذشته در کامپیوترهای قدیمی و امروزه در پاور سرور (جریان در هردو کمتر ار یک آمپر است)

3.3+ ولت

پردازنده‌های جدید

نارنجی

کاربرد پاور سرور HP

منبع تغذیه سرور اچ‌پی به‌منظور تأمین انرژی برای تجهیزات سرور HP مورد استفاده قرار می‌گیرد، که تعداد آن می‌تواند یک یا چند عدد باشد. نیاز به پاور با حجم بالا و مصرف زیاد حتی در سرورهایی که کارایی پایینی دارند نیز وجود دارد. این امر اتلاف حرارتی زیادی را به دنبال دارد و موجب افزایش مصرف انرژی دستگاه می‌شود. در سیستم‌های تیغه‌ای اچ‌پی، شکل استفاده از پاور متفاوت است، به این معنا که یک منبع تغذیه سرور مرکزی برای تمام شاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. امکان نصب اختصاصی این پاور داخل شاسی و یا اتصال به چند شاسی به حالت یک پاور سرور مستقل، وجود دارد. در نتیجه نیاز به پاور حجیم برای به وجود آوردن پایداری، به شدت کاهش می‌یابد. علاوه بر مورد گفته شده، از آنجایی که استفاده از سیستم‌های تیغه‌ای، هر روز بیش‌تر می‌شود، پاورهای UPS مخصوص این گونه سیستم‌ها  که به نام Blade UPS شناخته می‌شوند، طراحی و عرضه شده‌اند. پاور سرورها با بدنه‌ای مقاوم و محکم و کیفیت ساخت بسیار عالی در وزن و ابعاد گوناگون برای نسل های مختلف سرورهای HP توسط این کمپانی تولید و عرضه شده است. این پاورها از توان مصرفی متنوعی برخوردارند و نصب آن‌ها درون سرور به سهولت انجام می‌شود. لازم به ذکر است که یکی از مهم‌ترین عوامل برای بالارفتن کارایی پاور، طراحی آن است . طراحی نامناسب پاور، موجب ناتوانی آن در خارج کردن گرمای تولیدی خود به شیوه مناسب می‌شود که این موضوع مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت.  اکثر قطعات سخت‌افزاری از جمله‌ پاورها از ورژن‌بندی برخوردارند که با توجه به ورژن آن، قابلیت‌های آن‌ها تغییر می‌یابد. برای سرورهای نسل‌های مختلف اچ‌پی ، پاورهای گوناگونی توسط کمپانی اچ‌پی معرفی و عرضه شده‌اند که در ادامه تعدادی از آن‌ها در سرورهایG10 تا HPE Proliant G5  را معرفی می‌کنیم.

 • پاور سرور B21-739252 460 واتی : برای سرور نسل هشتم مدل  DL380p پرولیانت اچ‌پی، پاور سروری معرفی شده است که به کاهش اتلاف انرژی، و نیز هزینه‌های کلی آن کمک می‌کند و در نتیجه رضایت مشتریان را به دنبال داشته است.
 • پاور سرور B21-865438 800 واتی: این پاور سرور برای سرورهای پرولیانت نسل دهم و پرولیانت سری 300 نسل نهم معرفی شده است که با داشتن کارایی 94 درصدی، عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده است.
 • پاور سرور 001-746708 1500 واتی: این پاور سرور با مدل DL580  نسل نهم سازگاری دارد که طراحی آن به گونه‌ای است قرارگیری آن در سرور به سهولت انجام می‌شود و مانع از Downشدن سرور در شرایط باری سنگین می‌شود.
 • پاور سرور 001-432932 400 واتی: این پاور سرور برای سرور پرولیانت DL320 نسل پنجم طراحی شده است. این پاور که دارای بدنه ای مقاوم و مستحکم است و با وزن 3 کیلوگرم به سهولت درون سرور قرار می‌گیرد.
 • پاور سرور 101-506822 750 واتی: این پاور سرور با سرورهای پرولیانت نسل ششم، هفتم و هشتم مدل DL380/ML370 سازگار است و با وزن 36.1 کیلوگرم به سهولت درون سرور جای می‌گیرد و به‌صورت Hot-Swap و Tool-Less مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  بدیهی است که تعداد پاور سرورهای HP بسیار بیش تر از این است که برای سرورهای نسل های مختلف این کمپانی طراحی و ارائه شده است، در این مقاله فقط به تعداد  کمی از آن‌ها اشاره کردیم. طراحی پاور سرور HP به گونه ای است که علاوه بر تأمین قدرت لازم برای سرورهای سوپرمیکرو و سرورهای HP، مانع از ایجاد ولتاژ بیش از جریان و کوتاه‌مدت از طریق مدار حفاظتی تعبیه شده می‌گردد. استانداردهای Plus80 برای تمام پاور سرورها وجود دارد و طراحی پاورها به گونه ای است که بدون وقفه در تمام 24 ساعت قادر به فعالیت هستند. نکته حائز اهمیت این است که استفاده از پاور PCهای خانگی به عنوان پاور سرور، موجب تحمیل آسیب‌های غیر قابل جبران به سرور می‌گردد.

ویژگی‌ها و مزایای پاور سرور hp

1. مزایای بازدهی پاورهای تیتانیوم Titanium

 • گواهی بهره وری انرژی منبع تغذیه Titanium از برنامه 80Plus (منظور از 80Plus  این است که منبع تغذیه به لحاظ راندمان و بازدهی انرژی تا 80 درصد عملکرد بهینه داشته باشد.)
 • صرفه‌جویی در مصرف برق و به طورکلی کاهش هزینه‌های مرکز داده

2. طراحی پاورها به‌صورت Flex Slot

 • سهولت دسترسی به پاور با پشتیبانی از قابلیت سرویس‌دهی توسط این‌پاورها فراهم می‌شود. این امکان به دلیل طراحی پاورها به صورت hot plug ارائه می‌شود.
 • تمامی سرورهای نسل نهم و دهم پرولیانت اچ‌پی (HPE Proliant G9 & G10) که به‌منظور اشتراک‌گذاری منبع تغذیه، صرفه‌جویی در هزینه و نیز فضای اشغالی اجزای سرور، از اشتراک چند پلتفرم سرور استفاده می‌کنند، دارای همین فرم‌فکتور هستند.

3.انتخاب‌های خروجی چندگانه (Multiple Power Output Options)

 • این امکان برای کاربران فراهم شده‌است که بعد از اندازه‌گیری نیاز خود به میزان برق، از میان گزینه‌های چندگانه برق خروجی، انتخاب کنند و از اینکه در مراکز داده به دلیل نیاز خارج از حد مشترک برق، از ظرفیت برق به دام‌افتاده ممانعت به عمل بیاورند.
 • پاورهای مدل 500 و 800 واتی Platinum قابلیت پشتیبانی از ولتاژ ورودی خط پایین و بالای جریان متناوب یعنی AC را به‌منظور افزایش قابلیت انعطاف برای کارکرد در محیط‌های گوناگون، دارند. ضمن آنکه ولتاژ ورودی 277 ولتی AC و نیز 48 و 380 ولتی DC نیز قابل پشتیبانی است.

4. مدیریت برق

 • دستیبابی به بهره‌وری حداکثری برق به کمک قابلیت پشتیبانی از وضعیت‌های مختلف عملیاتی، این امر در زمان کانفیگ سرور با پاور اضافی انجام می‌شود.
 • قابلیت پشتیبانی یکپارچه از سرویس‌های HP Power Discovery به‌منظور برقراری ارتباط با واحد توزیع برق هوشمند و درنتیجه مانیتورینگ و مدیریت چگونگی مصرف برق در پاورهای تیتانیوم 800 واتی نسل نهم و پلاتینوم پلاس ۱۴۰۰ واتی نسل نهم

5. سازگاری

 • پاور اسلات Flex نسل نهم با تمامی سرورهای نسل نهم پرولیانت HP، سازگار است مانند: DL360، DL380، ML350، آپولو 2000، آپولو 4200 و آپولو 4500
 • پاور اسلات Flex نسل دهم با پاور هالوژن با بیش‌تر سرورهای نسل پرولیانت HP، سازگار است مانند: DL360، DL380،DL385، DL325، DL560، DL580، ML110 ، ML350، آپولو 2000، آپولو 4200 و آپولو 4500

ترکیب‌های متفاوت پاور سرور HP

اگر پاورهای گوناگونی را در یک سرور با هم ترکیب کنید، باید بدانید که این کار، محدود و یا غیرفعال شدن خصوصیات پاور از قبیل افزونگی پاور را به دنبال خواهد داشت. در صورتی که بخواهید تمام و کمال از ویژگی‌های یک پاور استفاده کنید، باید به یکسان بودن خروجی‌ و نیز نرخ کارایی همه پاورهای یک سرور توجه داشته باشید. به‌عنوان مثال ماژول HPE Flexible Slot Battery Bckup که یک پاوربکاپ با قابلیت تأمین 750 وات در مدت زمان یک دقیقه است، با پیکربندی به صورت موازی، قادر است 500 وات فراهم سازد. هم‌چنین اگر از HPE Extended Ambient Operating Support (ASHRAE A3 and A4) استفاده کنید، هزینه سیستم خنک‌کننده به شدت کاهش می‌یابد. پاورهای 500، 800 و 1400 واتی برای تأمین برق سرور می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

فروش پاور سرور HP در ساپراصنعت

با افزایش محبوبیت تجهیزات سرور HP در میان کاربران، بدیهی است که قطعات تقلبی نیز بسیار رواج پیدا کرده است و در صورتی که از تخصص کافی برخوردار نباشید، ممکن است علاوه بر این که بودجه ای را که برای خرید قطعات سرور از جمله پاور سرور hp در نظر گرفته بودید، از دست بدهید، با خرید قطعات تقلبی سرور، به سرور و در نتیجه شبکه سازمانی خود آسیب بزنید و در کار سازمان اختلال ایجاد کنید. بنابراین بسیار حائز اهمیت است که قطعات سرور hp از فروشنده‌های معتبر تهیه شود. برای راهنمایی، استعلام قیمت و خرید انواع پاور سرور hp، می‌توانید با متخصصان ما در ساپراصنعت تماس بگیرید.

سبد خرید
فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من
مشاوره رایگان