SD-WAN

در دوره آموزشی پیاده‌سازی Cisco SD-WAN Solutions (SDWAN300) با بیان مفاهیم شبکه‌های WAN، زیرساخت‌های ارتباطی این شبکه(Underlay) و همچین معماری Software Define Network که پایه و اساس تکنولوژی SD-WAN بوده پرداخته می‌شود. تکنولوژی SD-WAN که مبتنی بر معماری یک زیرساخت مستقل ارتباطی تحت عنوان شبکه Overlay طراحی شده است، امکان ترکیب راهکارهای ارتباطی WAN و تسهیل تبادل ارتباطات راه دور را فراهم می‌سازد.
این دوره نحوه طراحی، استقرار، پیکربندی و مدیریت Cisco SD-WAN در مقیاس شبکه‌های Enterprise و همچنین فرآیند مهاجرت از شبکه‌های قدیمی WAN به SD-WAN را نیز دربرمی‌گیرد. همچنین SDWAN ساختار یکپارچه مبتنی بر Automation را در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد تا از این طریق از سهولت مدیریت و پیکربندی بهره‌مند شوند.
با استقرار کنترلرها‌، و همچنین روترهای لبه WAN‌، آمادگی اجرای سناریوهای مختلف بر اساس نیازمندی‌های سازمان‌های Enterprise خواهید داشت و با SD-WAN بهترین شیوه‌ها را برای پیکربندی پروتکل‌های مسیریابی در مرکزداده و شعبه‌ها و همچنین با اجرای پیشرفته‌ترین سیاست‌های امنیتی و کنترلی برنامه‌های کاربردی سازمان می‌توان نیاز‌های امروزی آن‌ها را کاملاً تحت پوشش قرار داد.
امروزه با توجه به انتقال برنامه‌های کاربردی سازمان‌ها (مانند Office 365 ) به زیرساخت‌های ابری، ارائه سرویس با کیفیت و امن از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای برای سازمان‌ها برخوردار است که شرکت سیسکو با ارائه راهکارهای مختلف در SD-WAN، هم کیفیت و هم امنیت دسترسی را به سرویس‌های ابری فراهم می‌کند.

راهکارها

Centralized Policy

در SD-WAN می‌توان سیاست‌های امنیتی، توپولوژی و همچنین موارد کنترلی را به‌صورت متمرکز صورت داد و این راهکار سبب می‌شود که مدیران شبکه بتوانند به‌راحتی و با افزایش تعداد شعبات یک سازمان آنها را مدیریت کنند.

Application-Aware Routing

این ویژگی مدیران شبکه را قادر به شناسایی نرم افزار‌های مهم سازمان کرده و می‌توانند ترافیک آن‌ها را بر اساس SLA موردنیاز مشخص کنند. و درصورت بروز اختلال در مسیر جاری ترافیک بر اساس SLA ترافیک را به بهترین مسیر منتقل کرده تا عملکرد سازمان دچار اختلال نگردد.

SD-WAN Security

شرکت سیسکو با ترکیب مجموعه‌ای از ویژگی‌های امنیتی که شامل Application-Aware Enterprise Firewall ،IDS/IPS ،URL Filtering ،Advanced Malware Protection (AMP) ،Advanced Malware Protection (AMP) و همچنین راهکارهای امنیتی در محیط‌های ابری که به‌نام سرویس دسترسی امن در لبه شبکه (SASE) که یک روش مبتنی بر Cloud برای تأمین امنیت شبکه شناخته می‌شود، توانسته یکی از قوی‌ترین راهکارهای امنیتی جهت محافظت در شبکه SD-WAN را فراهم کند.

Cloud OnRamp

امروزه با توجه به استفاده بیشتر سازمان‌ها از نرم‌افزارها و زیرساخت‌های ابری (SaaS, IaaS)، نیاز ارتباط با کیفیت با این گونه نرم‌افزارها برای سازمان‌ها دارای اهمیت شده است. شرکت سیسکو با ارائه راهکار Cloud On-Ramp گردش کار ساده و در عین حال بسیار مؤثری را در vManage فراهم می‌کند و اینگونه نیازها رو مرتفع کرده است.

vAnalytics

با استفاده از موتور پیشرفته vAnalytics قابلیت مشاهده end-to-end در برنامه‌ها و زیرساخت‌ها در کل شبکه را فراهم نموده و می‌توان برنامه‌ریزی جهت افزایش پهنای باند و گسترش شعبه در کل شبکه SD-WAN را انجام داد.ش