سفارشات خود را برای  بالا 100 هزار تومان را با پیک رایگان تجربه کنید

باتری سرور – Server Battery

باتری سرور HPE G11

باتری سرور HPE G10 Plus

باتری سرور HPE G10

باتری سرور HPE G9

باتری سرور HP G8

باتری سرور HP G7

باتری سرور HP G6

خرید باتری سرور HP

­­­­باتری سرور یکی از قطعات اصلی سرور است به منظور محافظت از داده‌ها و جلوگیری از از دست رفتن اطلاعات در زمان قطع برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. داده‌ها و اطلاعات یک کسب و کار فارغ از این‌که در چه ابعادی باشد، مهم‌ترین دارایی آن شرکت یا سازمان محسوب می‌شود که حجم زیادی از آن در فضای ذخیره‌سازی کلود ذخیره می‌شود و ضروری است که در زمان قطعی برق از آن حفاظت شود. باتری سرور و به طور مشخص باتری سرور hp به عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات سرور که در هنگام خرید سرور HP و کانفیگ آن، باید به آن توجه داشته باشید.

باتری سرور چیست؟

یک سرور بدون باتری هم می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد اما در صورتی که برق قطع شود، علاوه بر پاک شدن اطلاعات کش، ممکن است عملیات سیستم عامل و سایر برنامه‌ها نیز با اختلال مواجه شود.

خرید باتری کش سرور HP

باتری سرور همان‌طور که گفته شد یک قطعه است که می‌تواند از اطلاعات موجود در حافظه پنهان (کش) در صورتی که برق قطع شود، محافظت کند. بنابراین وقتی صحبت از باتری سرور می‌کنیم در حقیقت منظورمان این است که حافظه کش سرور دارای باتری است و به همین خاطر به باتری سرور، باتری کش رید (RAID Cache Battery)  نیز گفته‌ می‌شود. بین سرعت read و write در هارد سرور اچ پی و نیز پردازش رم سرور اچ پی و cpu سرور اچ پی تفاوت وجود دارد، که این تفاوت سرعت باعث می‌شود اطلاعات به طور موقتی در حافظه پنهان یا کش ذخیره شوند که در صورت بروز مشکلی مانند قطعی برق این حافظه موقت به طور کامل پاک می‌شود و بنابراین از باتری سرور برای نگه‌داری و تهیه پشتیبان از این اطلاعات موجود در حافظه کش استفاده می‌شود.

عملکرد باتری سرور 

باتری سرور برای این‌که بتواند داده‌های حافظه کش را در یک سخت‌افزار یا نرم‌افزار ذخیره کند به تکنولوژی مجازی‌سازی اطلاعات مجهز شده است. این فناوری مانع از، از بین رفتن داده‌هایی که در یک زمان مشخص خوانده و نوشته‌ شده‌اند در هنگام قطعی برق یا خرابی پاور می‌شود و از طریق برقی که تأمین می‌کند، اطلاعات کش به درایو اصلی انتقال می‌یابد.
در واقع باتری سرور عملکردی مشابه باتری BIOS در مادربردها دارد با این تفاوت که باتری سرور افزون بر تأمین برق لازم برای انتقال اطلاعات از کش به فلش، از فلش با رم NVDIMM نیز پشتیبانی می‌کند و به این ترتیب می‌تواند برق لازم برای انتقال اطلاعات از DRAM به NAND Flash را نیز تأمین کند.
رم NVDIMM در صورت قطعی برق یا بروز مشکل از توانایی ذخیره اطلاعات در خود برخودار است و به این ترتیب به کارگیری آن، افزایش سرعت و بالارفتن کیفیت بازیابی اطلاعات را به دنبال دارد. 

انواع باتری سرور HP

با توجه به گستردگی استفاده از سرور HP در شرکت‌ها و سازمان‌ها، کمپانی HP در ادامه‌ی تولید تجهیزات شبکه و سرور، باتری سرور نیز به بازار عرضه کرده است. به‌این ترتیب سرورها مجهز به باتری هستند که هر باتری با توجه به مدلی که دارد از قابلیت پشتیبانی از چندین دستگاه برخوردار است. به طور معمول باتری سرور با توان 96وات قادر است 20 دستگاه را پشتیبانی کند و این تعداد برای باتری سرور با توان 12وات به ۳ دستگاه کاهش می‌یابد. تقسیم‌بندی باتری‌های سرور hp بر اساس مدل، نوع کانفیگ و نیز نسل سرور و باتوجه به قابلیت‌هایی که ارائه می‌دهند، صورت می‌گیرد. به این ترتیب انواع باتری سرور HP به شرح زیر است:

 • باتری سرور BBWC
 • باتری سرور FBWC
 • باتری سرور لیتیومی یون با کابل
 • باتری سرور لیتیومی یون هوشمند
 • باتری استوریج هوشمند (قابل استفاده در سرورهای G10 و G9 اچ پی با قابلیت پشتیبانی از 3 دستگاه)

باتری سرور BBWC:

باتری Battery-Backed Write-Cache ابتدایی‌ترین باتری سرور HP است که به اختصار BBWC نامیده می‌شود و تنها در صورت وجود برق و باتری، امکان ذخیره حافظه کش را فراهم می‌کند و در صورتی که برق قطع شود تا 48 ساعت قادر است از اطلاعات در کش نگه‌داری کند.  این نوع باتری که دارای راندمان پایینی هستند در سرورهای نسل قدیمی‌تر مورد استفاده قرار گرفتند که با توجه به بهره‌وری کم‌تراین باتری‌ها، داده‌ها به لحاظ امنیتی همواره در معرض تهدید هستند و افزون بر آن خود باتری نیز طول عمر کوتاهی دارد. و به همین خاطر استفاده از این باتری سرور دیگر مرسوم نیست و در کنترلرهای جدید به کارگرفته نمی‌شود.

BBWC

از BBWC در کدام نسل از سرور HP استفاده می‌شود؟

باتری سرور BBWC از قابلیت پشتیبانی از ریدکنترلر P410 و P800 اچ پی برخوردار است و با سرورهای نسل 6 و 7 (G6,G7) سازگاری کامل دارد. اما همان طور که گفته شد بازدهی و بهره‌وری پایین همراه با طول عمر کوتاه این باتری و نیز در معرض تهدید امنیتی بودن داده‌ها موجب شد تا HP نسل جدیدی از باتری‌های سرور را با هدف بهبود عملکرد و افزایش امنیت داده‌ها به بازار عرضه کند. 

باتری سرور FBWC:

باتری سرور Flash-Backed Write-Cache تولید کمپانی HP که با نام اختصاری FBWC نیز شناخته می‌شود، دارای خازن Super Cap و بر پایه فلش است و قادر است بدون هیچ محدودیت زمانی در زمان خاموشی سرور و یا قطع برق اطاعات را ذخیره کند. برخورداری از فناوری NAND ، باتری FBWC را قادر می‌سازد که بازیابی اطلاعات را از طریق DRAM روی فلش انجام دهد. به باتری FBWC، خازن نیز گفته می‌شود. در واقع خازن نسل جدیدی از باتری‌های سرور است که توسط HP عرضه شده است و از آن جایی که به جای برق از فناوری مبتنی بر NAND و فلش برای نوشتن اطلاعات از DRAM روی فلش استفاده می‌شود، به جای عنوان باتری، عنوان خازن برای این نسل از باتری سرور HP به کار برده می‌شود.

چگونگی عملکرد باتری FBWC:

در طی راه‌اندازی مجدد سرور بعد از بررسی ولتاژ ازسوی FBWC و آمادگی Smart Array، کپی اطلاعات روی فلش انجام می‌شود و بعد از انتقال به DRAM، عملیات نوشتن روی درایو آغاز می‌شود. خازن باتری FBWC هم می‌تواند انرژی سیستم را تأمین کند و هم قادر است بدون برق، تهیه پشتیبانی از اطلاعات را انجام دهد. عملیات نوشتن در FBWC روی بانک‌های خازن صورت می‌گیرد و به این ترتیب در مقایسه با باتری‌های قدیمی، امکان پشتیبانی داده‌ها برای زمان بیش‌تری فراهم می‌شود.

FBWC

از FBWC در کدام نسل از سرور HP استفاده می‌شود؟

HP این فناوری را از نسل 6 به بعد به بازار معرفی کرد و عمدتاً از این خازن در سرورهای نسل 8 و 9 (G8, G9) استفاده می‌شود. در نسل جدید سرورهای اچ پی یعنی نسل 10 از این فناوری در منبع پشتیبان تغذیه برای کنترلرها استفاده می‌شود. 

مقایسه باتری سرور FBWC و BBWC

تا این‌جا دو نوع از باتری سرور‌ HP را بررسی کردیم و تفاوت‌های آن‌ها به طورکلی در چند مورد زیر خلاصه می‌شود: 

 1. نگه‌داری و نیز بازیابی اطلاعات توسط FBWC بدون نیاز به برق یا باتری و با استفاده از فلش صورت می‌گیرد در حالی که باتری BBWC برای این کار کاملاً به برق یا باتری متکی است.
 2. BBWC در مقایسه با FBWC هزینه‌های بیش‌تری تحمیل می‌کند که این هزینه‌ها شامل هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری و هم‌چنین در بعضی مواقع تعویض باتری می‌شود.
 3. FBWC به این دلیل که از خازن به جای باتری استفاده می‌کند از عمر طولانی‌تری برخوردار است.
 4. FBWC از نظر قیمتی نیز مقرون به صرفه تر از BBWC است.
 5. ذخیره انرژی در BBWC به صورت شیمیایی است و در مواقع ضروری به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود و این در حالی است که ذخیره انرژی در باتری FBWC به شکل ذخیره انرژی پتانسیل و انتقال بارالکتریکی به صفحات در حالت میدان الکترواستاتیک صورت می گیرد.

باتری سرور لیتیومی

گفتیم که یکی از انواع باتری سرور HP ، باتری سرور لیتیومی است که در واقع نسل جدیدی از باتری‌های سرور هستند که توسط hp تولید و به بازار معرفی شده‌اند. باتری‌های لیتیوم ( Lithium-ion یا Low-Halogen ) با نام Smart Storage شناخته می‌شوند و از نظر سرعت و پشتیبانی از اطلاعات در کش به طور قابل توجهی پیشرفت کردند.

نحوه کارکرد باتری سرور لیتیومی

برق مورد نیاز توسط کنترلر Smart Array فراهم می‌شود که می‌تواند رم NVDIMM اچ پی را نیز پشتیبانی نماید. در صورتی که برق قطع شود، انتقال اطلاعات از DRAM به فلش Non-Volatile NAND انجام می شود و و تا زمان راه‌اندازی دوباره سرور بدون این‌که دچار مشکل شود، روی فلش ذخیره می‌ماند. توجه داشته باشید که در کنترلرها چنان‌چه برق قطع شود، وجود باتری RAID باعث تأمین برق کش می‌شود و ذخیره دیتای آن روی فلش انجام می‌شود و به این ترتیب مانع از از بین رفتن اطلاعات با قطع برق می‌شود . وجود کش برای RAID Controller ، به معنای استفاده از Write Back Cache است.

باتری سرور لیتیومی

باتری سرور لیتیومی در مقایسه با نسل‌های قبلی از ظرفیت بالاتری برخوردارند به طوری که تقریبا این ظرفیت افزایش 6برابری داشته است. یعنی ظرفیت 2گیگابایتی که حداکثر ظرفیت در باتری سرور نسل‌های قبل اچ پی بوده است در این مدل باتری به حداکثر 12گیگابایت رسیده است. ضمن آن‌که در دمای 50 درجه سانتی‌گراد می‌توان طول عمر بالاتر این باتری را نسب به باتری سرورهای نسل‌های قبل تضمین کرد.  

باتری سرور لیتیومی برای کدام نسل از سرور HP مناسب است؟

این باتری سرور در انواع مدل‌های رکمونت (DL) ، ایستاده (ML) و SL می‌توانند با قابلیت سازگاری از چند دستگاه مستقل مورد استفاده قرار بگیرند و با سرورهای نسل 9 (G9) به بعد سازگاری کامل دارند.

انواع باتری سرور لیتیومی (باتری رید کنترلر سرور HP)

خود باتری سرور لیتیومی اچ پی نیز در دو نوع عرضه شده است:

 • 12وات : این نوع از باتری سرور لیتیوم یون با سرورهای سری BL و نیز پرولیانت سرور نسل 10 Apollo XL230k سازگار است و ‌واند از 3 دستگاه به صورت مستقل پشتیبانی کند.
 • 96وات: این نوع از باتری سرور لیتیوم یون ضمن سازگاری کامل با سرورهای ProLiant اچ پی سری ML، DL و SL ، از قابلیت پشتیبانی از 24 دستگاه مستقل برخوردار است.

فناوری هشدار خرابی باتری سرور HP

برای باتری‌های استوریج هوشمند  اچ پی (HPE Smart Storage Batteries) از نسخه 2.55 به بعد سیستم عامل مدیریتی iLO4  توسط HP اضافه شده است. با کمک این ابزار مدیریتی اطلاعات باتری به صورت real time خوانده می‌شود  و به این ترتیب مشخص می‌کند که باتری در حال کار افتادن است یا خیر. طبق توصیه خود کمپانی HP ، کاربران باتری سرور HP بهتر است تا حداکثر یک هفته پس از دریافت هشدار خرابی باتری و اعلان خطر، نسبت به تعویض باتری سرور اچ پی خود اقدام کنند تا مانع از بروز اتفاق‌های بد و مشکلات در زمان کار سرور شوند. در زمان از کار افتادن باتری رید کنترلر به صورت غیرمنتظره، شاهد یک یا همه اتفاقات زیر خواهید بود:

 • غیرفعال شدن کش کنترلر
 • کاهش عملکرد سرور
 • احتمال نمایش پیغام‌های خطا در گزارش‌های IML و سیستمی در سیستم عامل

تشخیص زمان تعمیر باتری سرور HP

بهترین و ساده‌ترین راه این است که LED سلامت سرور (Server Health LED) را چک کنید . رنگ این LED می‌تواند زمان تعمیر را به شما نمایش دهد. در زمانی که لازم است باتری سرور مورد بررسی و تعمیر قرار بگیرد شما شاهد تغییر رنگ این LED از سبز به کهربایی خواهید بود ضمن آن که رنگ سبز ثابت می‌ماند اما در زمانی که به رنگ کهربایی رسید به حالت چشمک زن در خواهد آمد. راه دیگر تشخیص وضعیت سلامت باتری سرور، بررسی گزارش‌های IML است.

قیمت باتری سرور HP 

برای خرید باتری سرور لازم است مواردی مانند کانفیگ موردنیاز خود، تکنولوژی به کار رفته در باتری سرور و نیز نسل سرورهای موجود در شبکه سازمانی خود برای بررسی سازگاری باتری سرور با آن،  توجه کنید. به عنوان مثال : قیمت یک باتری سرور 96وات لیتیومی که قابلیت سازگاری با سرورهای اچ پی G9 و G10 را دارد، هر میزانی که باشد در صورت تغییر در نوع باتری یا نوع پیکربندی با قیمت متفاوتی عرضه می‌شود. وجود خازن‌های RAID در باتری سروربه قیمت آن اضافه خواهد کرد. در ضمن به این نکته توجه داشته باشید که باتری سرور یک قطعه سخت‌افزاری با عمر محدود است که به طور معمول بین 3 تا 5 سال تخمین زده می‌شود و شما باید آمادگی تعویض آن را داشته باشید. سرویس دوره‌ای باتری سرور HP را در چک لیست نگه داری سیستم خود حتما قرار دهید و آن را فراموش نکنید. با توجه به این نکته در زمانی که قصد خرید باتری سرور اچ پی دارد به تاریخ مندرج روی آن دقت کنید و سعی کنید تاریخ جدیدتر را خریداری کنید تا کیفیت و طول عمر بالاتری در اختیارتان قرار گیرد.

نکات خرید باتری سرور HP

به طور کلی در هنگام خرید باتری سرور HP به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • دمای محیط سرور
 • اثر ظرفیت حافظه
 • تعداد دفعات deep discharge پیش از کاهش ظرفیت باتری
 • تاریخ تولید باتری (مندرج در لبه بیرونی باتری با فرمت MMYY)
 • کاهش ظرفیت در اثر شارژ پی در پی قطره‌ای
 • دقت در اندازه‌گیری ظرفیت باقی‌مانده باتری

با وجود این‌که قیمت باتری سرور HP همان طور که گفته شد با توجه به شرایط آن با قیمت‌های مختلفی در بازار ارائه می‌شود اما در هر صورت باتری سرور یکی از مقرون به صرفه‌ترین راه‌ها برای ذخیره اطلاعات و جلوگیری از، از بین رفتن آن‌ محسوب می‌شود. اما در انتخاب باتری سرور لازم است که دقت شود زیرا در صورتی که متناسب با نیازهای سرور نباشد نه تنها کمکی به محافظت از داده‌ها نخواهد کرد بلکه نمی‌تواند در زمان قطعی برق مانع از رسیدن آسیب به تجهیزات سرور شود.  ما در ساپراصنعت همواره به مشتریان خود متعهد هستیم تا با کمترین هزینه، محصولات اوریجینال HP را در اختیارشان قرار دهیم. می‌توانید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

سبد خرید
فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من
مشاوره رایگان