سفارشات خود را برای  بالا 100 هزار تومان را با پیک رایگان تجربه کنید

رایزر کارت سرور – Server Riser Card

رایزر کارت سرور HPE G11

رایزر کارت سرور HPE G10 Plus

رایزر کارت سرور HPE G10

رایزر کارت سرور HPE G9

رایزر کارت سرور اچ پی (HPE Server Riser Cards)

رایزر کارت‌ یکی از قطعات سرور محسوب می‌شود که استفاده از آن می‌تواند اسلات‌های بیش‌تری در مادربرد در اختیار ما قرار دهد که در زمان نیاز، بتوان کارت گرافیک یا شبکه اضافه کرد. رایزر کارت‌ها که وظیفه‌ی اصلی انتقال سیگنال بین کارت‌هایی که روی آن نصب شده و مادر برد را بر عهده دارند،  توسط شرکت اچ پی تولید شده‌اند . این رایزر کارت‌ها از یک برد الکترونیک تشکیل شده‌اند که  این برد شامل چند آی سی، مقاومت، خازن و تعدادی اسلات (PCIe) به همراه کابل برق و کابل USB است . تفاوت رایزر کارت‌ها در تعداد اسلات‌ها، خارن‌ها و سوکت برق آن‌ها است. در رایزر کارت‌ها می‌توان از اسلات‌هایx8 و x16 در کنار هم استفاده نمود که  یکی از مزیت‌های اصلی استفاده از آن به شمار می‌آید. از دیگر مزایای  این کارت‌ها این است که دمای کارت نصب شده روی این رایزر کارت‌ها کاهش یافته و باعث رسیدن به عملکرد بهتر آن می‌شود.  هنگامی که کارت رایزر در داخل سرور و در فاصله‌ای مشخص در آن  قرار می‌گیرد گرمای کمتری به شلسی انتقال می‌یابد و تهویه به صورت مطلوب‌تری در سرور انجام خواهد شد . هنگام استفاده از این کارت‌ها می‌توان ار چندین کارت توسعه به طور همزمان استفاده کرد .از این کارت‌ها در سیستم‌های سروری و ماینینگ نیز به کار برده می‌شوند.

نحوه‌ی قرارگیری رایزر کارت دوم بر روی شاسی سرور:

باید دقت داشت هنگام قرارگیری رایزر کارت بر روی شاسی سرور کارت‌های  نصب شده بر روی رایزر کارت با شاسی به صورت موازی قرار گیرند. شرکت‌های سازنده در ابتدا برای تأمین برق مصرفی این کارت رایزر‌ها از مین برد (Mainboard) استفاده می‌کردند که پهنای کابل آن‌ها بسیار زیاد بود. اما بعدتر این شرکت‌ها برای بازدهی بیشتر و عملکرد بهتر رایزر برای تأمین برق یک سوکت جداگانه و کابل بسیار نازکتر از  قبل با سوکت USB ارائه نمودند. اصلی‌ترین کاربرد از رایزر کارت‌ها استفاده‌ی آن‌ها در سیستم‌های سروری و ماینیگ است.

اسلات چیست؟

به شیارهایی که از کارت‌های جانبی مختلفی پشتیبانی می‌کند، اسلات گفته می‌شود. این کارت‌های توسعه جهت افزایش سرعت  و بازدهی بالاتر در انجام کار سیستم استفاده خواهند شد. در این‌صورت اسلات‌ها باس‌های پرسرعتی هستند که این قابلیت را به سیستم می‌دهند که بتوان کارت‌های  توسعه را روی آن ایجاد نمود. انواع اسلات‌ها شامل اسلات‌های x1، x4، x8 و x16 است. عددهای کنار x که به آن‌ها Lane گفته می‌شود، تعداد مسیرها یا درگاه‌هایی را نشان می‌دهد که داده در هر سیکل انتقال داده می‌شوند‌Lane ها مسیرهایی برای ارسال و دریافت همزمان داده‌ها و اطلاعات هستند، هرچه تعداد Lane ها بیشتر باشد سرعت انتقال بیشتری خواهیم داشت. Riser صرفاً توسعه‌ای است که تنها با هدف افزودن کارت‌های PCIe به برد سیستم سرور متصل می‌شود (کنترل‌کننده‌های RAID، کارت‌های شبکه و کارت‌های گرافیک انواع رایج کارت‌های PCIe هستند). رایزرها منحصراً برای کارت‌های PCIe و اندازه‌ها و پیکربندی‌های متفاوتی عرضه شده‌اند.  در PCI-e، تعداد تراکنش‌ها در هر ثانیه بیان‌کننده‌ی سرعت آن است. نوع رمزگشایی (Encoding) نیز تععین کننده میزان سرعت بر حسب بایت بر ثانیه است. گذرگاه PCI-x در مقایسه با PCI از سرعت بالاتری برخوردارند و تحلیل پذیری در برابر خطا در این گذرگاه‌ها بهینه شده است. رایزرها معمولاً از طریق یک کانکتور لبه به شکاف مین‌برد متصل می‌شوند، اگرچه برخی مانند NLX و Next Unit of Computing Extreme به جای آن کانکتور لبه ، روی برد اصلی قرار دارند و به رایزر متصل می‌شوند. به طور کلی، هدف اصلی تغییر جهت کارت‌های  توسعه به گونه‌ای است که در فضای محدودی در بدنه قرار گیرند.

استانداردهای کیت رایزر اچ پی

فقط چند استاندارد مشخص در رابطه با طرح‌های رایزر وجود دارد. جدیدترین مورد استفاده شده در کانکتور لبه برای انتقال داده، استاندارد PCI Express است. این  استاندارد اجازه می‌دهد تا حداکثر سرعت انتقال داده 32 گیگابایت بر ثانیه در هنگام استفاده از PCIe 4.0  به همراه 75 وات برق از دستگاه میزبان تحویل داده شود. از دیگر مشخصات استفاده شده برای این کارت‌ها می‌توان به ExpressCard و PCI-X اشاره کرد. در سرورها، ارتفاع کارت‌های توسعه توسط واحدهای رک محدود می شود. این محدودیت‌هایی است که رایزر کارت‌ها هنگام طراحی باید رعایت کنند. واحد (U) تعریف یا استاندارد سنتی برای ارتفاع سرور و نحوه ساخت سرورها است. یک واحد سرور برابر با 1.75 اینچ است در حالی که سرورهای 2U دو برابریعنی دارای ارتفاع 3.5 اینچ هستند. به طور سنتی، یک کارت رایزر 1U قادر است 1 اسلات PCI را در خود جای دهد. در حالی که یک کارت 2U می‌تواند 2 یا 3 اسلات PCI را در خود جای دهد. همه این‌ها به اندازه کارت توسعه بستگی دارد زیرا برخی از آن‌ها ضخیم‌تر از 1 اسلات PCI هستند و هر اسلات اضافی را می‌پوشانند.

کابل رایزر

کابل‌های رایزر PCIe به شما این امکان را می‌دهند که شکاف PCIe مادربرد خود را گسترش دهید، به این معنی که می‌توانید کارت گرافیک خود را دورتر از مادربرد خود نصب کنید. کابل‌ها به‌عنوان یک پسوند یعنی مشابه نحوه کار کابل‌های برق داخلی عمل می‌کنند. کانکتورهای SATA و بنابراین رایزرهای SATA برای 4.5 آمپر در ریل 12 ولت رتبه بندی می‌شوند.

انتخاب رایزر کارت

انتخاب میان پارت نامبرهای مختلفی که به عنوان کیت رایزر عرضه شده است، بر چه اساسی باید صورت بگیرد؟ به چه مواردی  باید دقت کنید؟ در انتخاب خود موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  1. ابعاد PCIe
  2. Laneهای موجود در اسلات توسعه PCIe
  3. نوع فناوری و نسخه PCIe

ابعاد PCIe : اندازه رایزر کارت سرور

به طور کلی اسلات‌های PCIe دارای دو سایز و دو شکل هستند که به شرح زیر است : (L: مخفف Length به معنای طول و H: مخفف Height به معنای ارتفاع)

HHFL : Half Height Full Length – سایز اسلات با ارتفاع نصف و طول کامل که به معنای ابعاد 10.7 در 31.2 است.

HHHL: Half Height Half Length – سایز اسلات با ارتفاع نصف و طول نصف که به معنای ابعاد 10.7 در 17.5 است.

تعیین تعداد Lane در رایزر کارت سرور

به لحاظ ظاهری تنظیمات مختلفی از اسلات های PCIe عرضه شده است که دارای 1، 2، 4، 8، 16 و 32 برابر است. این اعداد معرف تعداد Lane در اسلات سرور هستند.

نسل‌های عرضه شده از رایزر کارت سرور

کارت رایزر سرور در ۴ نسل عرضه شده‌‌اند که هر نسلی با بهبود ۱ تا۴ ویژگی همراه بوده است. پهنای باند دوبرابر،‌صرفه‌جویی بیش‌تردر مصرف برق و انرژی از جمله‌ ویزگی‌های بهبودیافته در هر نسل است.

نحوه جای‌گذاری رایزر کارت در سرور HP

قرارگیری رایزر کارت در سرور‌های رکمونت HP براساس تعداد پردازنده فعال سرور است. اگر سرور 2 پردازنده داشته باشد به این معناست که می‌توانید دو رایزر کارت در سرور قرار دهید تا اسلات‌های توسعه بیش‌تری در اختیارتان قرار بگیرد اما تنها در صورت فعال بودن پردازنده دوم می‌توانید از این امکان استفاده کنید. انتخاب رایزر مناسب سرورخود،‌ به شما این امکان را می‌دهد تا بیش‌ترین استفاده را از سرور خود داشته باشید.

 

سبد خرید
فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من
مشاوره رایگان