مقالات

علت روشن نشدن سرور HP

عملکرد درست و بی وقفه شبکه، به طور کامل تحت تأثیر عملکرد سرور به عنوان مهم‌ترین تجهیز شبکه و هسته اصلی آن، قرار دارد. پیش از این بارها در ارتباط با خرید سرور HP برای شبکه هر نوع کسب و کاری با هر میزان تراکنش و پردازش محاسباتی با هم صحبت کردیم و از مزایای سرور اچ پی اطلاع داریم . بنابراین در این مطلب، منظور از سرور، سرور hp به عنوان صدرنشین لیست انتخاب خرید سرور است.
از آن جایی که سرور می بایست دائم روشن باشد و بدون وقفه و اختلال کار کند، بسیار حائز اهمیت است که دچار مشکل نباشد و نگهداری از سرور اچ پی به درستی صورت بگیرد. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای سرور پیش بیاید، روشن نشدن آن است. بنابراین در این مطلب می‌خواهیم دلایل روشن نشدن سرور hp را بررسی کنیم.

دو علت روشن نشدن سرور hp

روشن نشدن سرور اچ پی چند دلیل می‌تواند داشته باشد اما دو دلیل احتمالی اصلی وجود دارد:

 1. کنترلر پاور سرور hp یا پاور افزونه خراب شده باشد و سرویس ندهد، که می بایست نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
 2. اتصال بین صفحه جلو و مادر برد یا اتصال بین مادر برد و پاور سرور قطع شده باشد. که می بایست آن را باز کنید و از امن بودن تمامی اتصالات داخلی اطمینان حاصل کنید. اگر باز هم مشکل روشن نشدن سرور اچ پی برقرار بود، لازم است با پشتیبانی شرکتی که سرور hp را از آن جا خریداری کردید، تماس بگیرید و نسبت به خرید پاور سرور hp اقدام کنید.

علامت‌های روشن نشدن سرور HP

 • سرور روشن نمی‌شود.
 • سرور با فشار دادن دکمه پاور پاسخ نمی‌دهد.
 • LED پاور سیستم خاموش یا کهربایی جامد است.
 • LED سلامتی قرمز یکپارچه، قرمز چشمک زن، کهربایی جامد یا کهربایی چشمک زن است.
 • تمام ال ای دی های پنل جلویی به صورت هماهنگ چشمک می‌زنند.

دلایل روشن نشدن سرور HP

 • منبع تغذیه نامناسب یا معیوب
 • سیم برق شل یا معیوب
 • مشکل منبع برق
 • قطعه نامناسب قرار گرفته یا مشکل اینترلاک

زمانی که علت روشن نشدن سرور HP را متوجه شدید، قبل از این که نسبت به رفع دلیل پیش آمد اقدام کنید، قبل از ایجاد تغییرات در سیستم خود، همیشه گزارش Active Health System را دانلود کنید.

مرور خلاصه سلامت سرور HP

شما می‌توانید از iLO برای نمایش خلاصه سلامت سرور در یک مانیتور خارجی هنگام روشن یا خاموش شدن سرور اچ پی استفاده کنید. هنگامی که سرور راه اندازی نمی‌شود از این قابلیت برای عیب یابی استفاده کنید. از این توانایی می‌توان برای مشاهده آدرس IP سرور و سایر اطلاعات سلامت سرور نیز استفاده کرد.

 • بررسی اولیه

 1. سرور دارای یک دکمه UID است.
 2. یک مانیتور خارجی متصل است.
 3. ویژگی Show Server Health on External Monitor در صفحه تنظیمات دسترسی فعال است.
 • اقدام

 1. دکمه UID روی سرور را فشار دهید.

توجه: دکمه بعد از فشردن دکمه UID ، آن را رها کنید. اگر زمان فشردن آن بیش از 5 ثانیه طول بکشد، فرآیند راهاندازی مجدد یا راه اندازی مجدد سخت افزاری iLO آغاز می‌شود که طی آن احتمال دارد داده از دست برود یا خرابی NVRAM ممکن است رخ دهد.

 1. صفحه Server Health Summary روی مانیتور خارجی نمایش داده می شود.
 2. دکمه UID را دوباره فشار دهید تا صفحه Server Health Summary بسته شود.

راهنمای حل مشکل روشن نشدن سرور hp

سرور اچ پی روشن نمی‌شود؟ با این راهنما گام به گام مراحل را دنبال کنید تا دلایل روشن نشدن سرور hp مشخص شود و مشکل روشن نشدن آن برطرف شود:

اتصال سیم برق AC را قطع کنید، و بعد از 15 ثانیه سیم برق را مجدد وصل کنید و دوباره امتحان کنید.

 1. اطمینان حاصل کنید که همه کابل‌ها و سیم‌های برق به طور محکم به پریزهای مربوطه وصل شده‌اند.
 2. اگر سرور به یک جعبه سوئیچ چند پریز وصل شده است، مطمئن شوید که سوئیچ جعبه خروجی روشن است.
 3. یک دستگاه الکتریکی دیگر (مانند چاپگر) را به پریز برق وصل کنید و دستگاه را روشن کنید تا مطمئن شوید پریز برق دارد.
 4. بررسی کنید که مشکل ناشی از اتصال دستگاه داخلی نباشد:
 • سیم برق را جدا کنید.
 • پنل کناری را بردارید.
 • بررسی کنید منبع تغذیه سرور به طور محکم به کانکتور برد سیستم متصل است.
 • بررسی کنید سوئیچ پاور پنل جلویی به برد سیستم متصل است.
 • کانکتورهای برق را از همه دستگاه‌های داخلی به جز برد سیستم جدا کنید.
 • سیم برق را دوباره وصل کنید
 • بررسی کنید که چراغ LED سبز پنل جلویی روشن باشد. اگر خاموش است، با کارشناسان فنی شرکتی که پشتیبانی سرور hp شما را به عهده دارد، تماس بگیرید.
 • اگر چراغ LED سبز پنل جلویی روشن است، کانکتورهای برق را یکی یکی به دستگاه‌های داخلی وصل کنید تا بررسی کنید کدام دستگاه یا اتصال معیوب است.

عملکرد نادرست UPS؛ علت روشن نشدن سرور hp

تا اینجا مشخص شد که قطعی برق سرور و اشکال در پاور سرور از جمله دلایل روشن نشدن سرور HPاست. اما به جز این موارد، ممکن است به علت عملکرد نادرست و اشکال در UPS نیز، با روشن نشدن سرور HP مواجه شویم. اگر متوجه شدید که UPS دچار مشکل شده است، طبق راهنمای زیر عمل کنید:

 1. از شارژ باتری UPS اطمینان حاصل کنید. برای شارژ UPS لازم است حداقل 24 ساعت به خروجی AC وصل باشد. پس از پایان شارژ UPS ، آن را امتحان کنید و اگر لازم دیدید می‌توانید نسبت به تعویض باتری UPS اقدام کنید.
 2. از طریق دکمه on/off ابتدا UPS را روشن کنید.
 3. از نرم افزار Power Management برای به روزرسانی نرم افزار UPS به آخرین نسخه استفاه کنید.
 4. کابل برق UPS با توجه به نوع UPS و این که UPS در چه کشوری قرار دارد، انتخاب می‌شود، کابل مناسبی انتخاب کنید. و اطمینان حاصل کنید که بین کابل و سیم به درستی اتصال برقرار شده است.
 5. فیوزها می‌بایست روشن باشند و اگر نیستند یا مشکلی دارد نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید.
 6. با بررسی چراغ‌های UPS که قرمز نباشند اطمینان حاصل کنید که مشکل باتری وجود ندارد. می‌توانید از دفترچه راهنمای آن استفاده کنید.
 7. غیرفعال‌سازی حالت Sleep برای عملکرد بهتر UPS را فراموش نکنید.
 8. اگر در محیطی از UPS استفاده می‌کنید که از نظر فرآیند خنک سازی با اشکال مواجه است، نسبت به تعویض باتری برای کسب اطمینان از عدم ایجاد مشکل در دمای بالا، اقدام کنید .

جمع‌بندی

برای تشخیص علت روشن نشدن سرور hp، قبل از اتصال مجدد هر دستگاه داخلی، مطمئن شوید که سیم برق را جدا کرده‌اید. پس از اتصال مجدد دستگاه، دوباره برق را روشن کنید. اگر LED سبز همچنان روشن است، این مرحله را با دستگاه دیگری تکرار کنید تا زمانی که دستگاهی را پیدا کنید که از روشن شدن LED سبز جلوگیری می‌کند. اگر از UPS استفاده می‌کنید از عملکرد درست آن مطمئن شوید. به طور کلی مشکلات پاور برق اصلی ، پیکربندی نادرست کابل‌‌های برق، اشکالاتی که  در سایر سخت‌افزارهای سرور ممکن است وجود داشته باشد و عوامل دیگر ممکن است باعث روشن نشدن سرور HP شود که طبق این راهنما با مطالعه این اطلاعات و دستورالعمل‌ها، می‌توانید علت روشن نشدن سرور اچ پی را متوجه شوید و مشکل پیش آمده را رفع کنید. برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر با ارائه دهنده خدمات پشتیبانی سرور hp خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *