مقالات

کنترلر سه حالته ذخیره ساز اچ پی (HP Tri-Mode Controller)

کنترلر Tri-Mode چیست؟ 

این کنترلرهای Tri-Mode یا کنترلرهای سه حالته از سه نوع مختلف ذخیره‌سازی یعنی SAS، SATA و NVMe پشتیبانی می‌کنند. این کنترلرها در حالت ترکیبی کار می‌کنند که عملیات RAID و HBA را به طور همزمان ترکیب می‌کنند. مجموعه کنترلر اچ پی Tri-Mode توانایی پشتیبانی از درایوهای متصل شده داخلی را فراهم می‌کند و می‌تواند با سخت‌افزارهای موجود ادغام شود.
هر کسب و کاری با توجه به نوع آن و میزان نیاز آن به ذخیره‌سازی از ذخیره‌سازهای مختلفی استفاده می‌کند. اگر ذخیره‌سازی با سرعت بالا لازم نباشد، استفاده از درایوهای SAS و SATA با قیمت مناسب، ضرورتی ندارد. در شرایطی که کمترین میزان تأخیر و توان عملیاتی بالا مورد نیاز است، درایوهای NVMe به دلیل برخورداری از سرعت بالا، بهترین انتخاب است. پس گزینه‌های ذخیره‌سازی متنوع است و به همین دلیل کنترلری که قادر باشد از انواع ذخیره‌سازی‌ها پشتیبانی کند، می‌تواند انعطاف‌پذیری بیش‌تری را در اختیار مدیران شبکه قرار ‌دهد و به این ترتیب موجب ارتقای عملکرد و قابلیت اطمینان سیستم می‌شود.

کاربرد کنترلر Tri-Mode

از کنترلر سه حالته در سرور برای قرارگیری در دیتاسنتر و نیز محیط هایی با پردازش ابری استفاده می‌شود. با توجه به این که کنترلر سه حالته اچ پی از هر میزان بار کاری پشتیبانی می‌کند، این کنترلر در سه حالت زیر به کار گرفته می‌شود:

  • عملکرد
  • متعادل
  • صرفه‌جویی در مصرف انرژی

کاربرد کنترلر Tri-Mode در حالت عملکرد

هنگامی که پردازش بالا لازیم داریم مثل پردازش داده، ماشین لرنینگ و … ، قابلیت توان پردازشی بالا نسبت به کارایی انرژی اهمیت بالاتری دارد، در نتیجه بارهای کاری با تقاضای بالا توسط سرور، به شکل مؤثرتری مدیریت می‌شود.

کاربرد کنترلر Tri-Mode در حالت متعادل

همان‌طور که از اسم آن پیداست، کنترلر سه حالته در این حالت برای برقراری تعادل بین بهره‌وری انرژی و توان پردازش است. به این ترتیب ما هم از قدرت پردازش بالا بهره می‌بریم و هم میتوانیم عملکرد بهینه سیستم را شاهد باشیم. برای کارهای محاسباتی همه منظوره از جمله وب هاستینگ، اشتراک فایل و … به کار برده می‌شود.

کاربرد کنترلر Tri-Mode در حالت صرفه جویی در مصرف انرژی

در این حالت چیزی که برای ما حائز اهمیت است استفاده بهینه از انرژی است. صرفه‌جویی در مصرف انرژی از اولویت بالاتری در مقایسه با توان پردازشی برخوردار است. این حالت برای سرور در حالت بیکاری قرار دارد، به کار گرفته می‌شود.

حالت‌ عملکرد کنترلر سه حالته hp

کنترلر Tri-Mode قابلیت پشتیبانی از سه حالت عملکرد در سرور را دارد:

  • RAID
  • HBA
  • Mixed (HAB+RAID)
عملکرد کنترلر Tri-Mode در حالت RAID

به کمک کنترلر شتاب سخت‌افزاری که برای عملکرد raid فراهم می‌شود، کاربران می‌توانند به منظور ارتقای عملکرد و افزایش حفاظت از داده‌ها، چند دیسک فیزیکی را کانفیگ کنند. کنترلر Tri-Mode اچ پی از تمام سطوح RAID پشتیبانی می‌کند و برای هارددرایوهای SAS و SATA کاربرد دارد.

عملکرد کنترلر Tri-Mode در حالت HBA

در این حالت کنترلر به شکل یک HBA عمل می کند و کاربران می‌توانند به هر دیسک بدون عملکرد RAID به صورت مستقیم دسترسی داشته باشند.

عملکرد کنترلر Tri-Mode در حالت Mixed

همان‌طور که از نام آن پیداست، کنترلر در این حالت به شکل ترکیبی از دو حالت HBA و RAID عمل می‌کند و به این ترتیب این امکان وجود دارد که بعضی از دیسک‌ها در حالت RAIDو بعضی دیگر در حالت HBA پیکربندی شوند.

تجهیزات Tri-Mode سرور

حالا که در ارتباط با کنترلر Tri-Mode اچ پی صحبت کردیم، بد نیست به تجهیزات دیگری که در سرور مورد استفاده قرار می‌گیرند و از سه حالت پشتیبانی می‌کنند نیز اشاره‌ای داشته باشیم. این تجهیزات عبارتند از:

  • Tri-Mode backplane
  • Tri-Mode Adapter

معرفی Tri-Mode backplane

مادربرد سه حالته قابلیت پشتیبانی از هر سه فناوری که برای اتصال به کار می رود، یعنی PCIe, SAS , SATA را دارد. اتصال قطعات سرور به مادربرد به کمک این تکنولوژی‌های اتصال انجام می‌شود. با استفاده از مادربرد Tri-Mode سرور و ذخیره‌سازهایی که از کانفیگ‌های سخت‌افزاری مختلفی برخوردارند بدون هیچ مشکلی می‌توانند کار کنند. استفاده از Backplane Tri-Mode به طرز چشم‌گیری موجب کارآمدتر شدن سیستم می‌شود  و این کار را با افزایش پهنای باند و افزایش سرعت انتقال داده و ارتقای عملکرد شبکه انجام می‌دهد.

معرفی Tri-Mode Adapter

  • کارت شبکه سه حالته می‌تواند از هر سه نوع اتصال شبکه که شامل اترنت، فیبر چنل و نیز iSCSI می‌شود، پشتیبانی ‌کند. در نتیجه کاربران می‌توانند با استفاده از یک آداپتور Tri-Mode از هر سه نوع اتصال استفاده کنند و با کاهش تعداد آداپتورهای لازم در سرور، کانفیگ را ساده کنند. به این ترتیب هم در فضای اشغال شده و هم در انرژی مصرفی صرفه جویی می‌شود. زمانی که سرورها نیاز دارند که به انواع مختلف شبکه وصل شوند مانند دیتاسنترها و … استفاده از این کارت شبکه سه حالته بسیار ایده‌آل است. این را هم اضافه کنیم که به جز کارت شبکه سه حالته، ما فناوری Broadcom Tri-Mode را هم در اختیار داریم که به کمک آن کنترلرهای رابط شبکه قابلیت پشتیبانی از هر سه نوع شبکه را پیدا می‌کنند. به کمک این فناوری یک رابط شبکه می‌تواند با قابلیت کار در انواع مختلف شبکه موجب کاهش هزینه و انرژی مصرفی شود. در چنین شرایطی خود رابط شبکه نوع ترافیک شبکه را تشخیص می‌دهد و تنظیمات بر همان اساس انجام می‌شود. انتقال داده‌ها با امنیت بالاتری انجام می‌شود و برای محیط‌هایی که نیازمند شبکه سازی با قابلیت اطمینان بالا هستیم، بسیار کارآمد است.

کنترلر Tri-Mode با کدام سرورها سازگار است؟

کنترلر سه حالته ذخیره ساز hp  با سرورهای hp g10 plus و سرورهای hp g11 سازگاری کامل دارد و در دو مدل SR و MR  عرضه شده است.

کنترلرهای HPE Compute SR Gen11/Gen10 Plus

آیا مرکز داده شما برای نیازهای برنامه‌های امروزی به افزایش فضای ذخیره سازی، حفاظت، انعطاف پذیری و عملکرد نیاز دارد؟ کنترلر HPE Compute SR 900 Series Gen11 از 24 گیگابیت بر ثانیه SAS و PCIe 4.0 برای افزایش کارایی پشتیبانی می‌کند و در عین حال قابلیت پشتیبانی از سطوح پیشرفته RAID با حافظه پنهان نوشتن 8 گیگابایتی (FBWC) را دارد. کنترلرهای SR G10 PLUS اچ پی از 12گیگابایت بر ثانیه SAS پشتیبای می‌کند. این کنترلر سه حالته (SAS/SATA/NVMe) در حالت ترکیبی کار می‌کند که عملیات RAID و HBA را به طور همزمان ترکیب می‌کند و انعطاف‌پذیری استقرار را بهبود می‌بخشد. کنترلر HPE Compute SR932i-p Gen11 و مجموعه کنترلرهای HPE SR Gen10 Plus توانایی پشتیبانی از درایوهای متصل شده داخلی را فراهم می‌کند و امکان ادغام با سخت افزار موجود را فراهم می‌کند. این کنترلر همچنین دارای رمزگذاری امن HPE SR برای داده ها در حالت استراحت با استفاده از رمزگذاری مبتنی بر کنترلر (CBE) برای دستگاه‌های SAS، SATA و NVMe است که قابلیت اطمینان را بهبود می بخشد. Gen11 دارای پشتیبانی از ریشه سخت افزاری و مدل داده حفاظت از امنیت (SPDM) است.

 

Part Number Description
P39959-B21 HPE SR416ie-m Gen11 x16 Lanes 4GB Cache SPDM Mezzanine Storage Controller
P47184-B21

HPE SR932i-p Gen11 x32 Lanes 8GB Wide Cache PCI SPDM Plug-in Storage Controller

P12688-B21

HPE SR416i-a Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 24G Controller

کنترلرهای HPE Compute MR Gen11/Gen10 Plus

آیا به انتخابی همه کاره، ساده و منعطف برای مراکز داده خود نیاز دارید؟ کنتترلرهای HPE Compute MR Gen11 ، کنترلرهای ذخیره‌سازی PCIe Gen4.0 گسترده و چابک بر اساس فناوری Broadcom MegaRAID® هستند که کیفیت، عملکرد و امنیت را برای برنامه‌های کاربردی حیاتی ارائه می‌کنند. کنترلرهای HPE MR416i-o / HPE MR416i-p Gen11 برای همه محیط‌های مرکز داده که RAID در آن‌ها قابل اجرا است، ایده‌آل هستند و زمان‌های بازسازی را کاهش می‌دهند، پهنای باند بالا و IOPS نوشتن تصادفی 240K RAID5 را ارائه می‌دهند. کنترلرهای HPE MR416i-o / HPE MR416i-p Gen11 برای همه محیط‌های مجازی‌سازی شده که حالت HBA / pass-through در آن‌ها قابل اجرا است، با پهنای باند بالا و 3 میلیون IOPS نوشتن تصادفی، ایده‌آل هستند. کنترلرهای HPE Compute MR Gen11 راه‌حل‌هایی را برای گردش‌های کاری متعدد در چندین برنامه کاربردی ارائه می‌کنند تا رضایت مشتری را ارائه دهند.
کنترلرهای HPE MR Gen10 Plus پشتیبانی 12 گیگابیت بر ثانیه SAS / SATA / PCIe (NVMe) Gen4 Tri-Mode را با 16 و 8 پورت داخلی برای رفع نیازها با ارائه عملکرد بیشتر و حفاظت از داده‌های RAID برای برنامه‌های ذخیره سازی سرور رده بالا ارائه می‌دهند. این کنترلرها اولین آداپتورهای RAID هستند که میزبان PCIe Gen4 و رابط‌های ذخیره سازی PCIe Gen4 را ارائه می‌دهند که پهنای باند بالا و IOPS بیشتر را امکان پذیر می‌کند. همچنین، فناوری Tri-Mode SerDes عملکرد دستگاه‌های NVMe، SAS یا SATA را در یک محفظه درایو ممکن می‌سازد که در همه حالت‌ها به طور همزمان کار می‌کنند و به طور یکپارچه بین سرعت‌ها و پروتکل‌ها مذاکره می‌کنند.

 

Part Number Description
P47777-B21 HPE MR416i-p Gen11 x16 Lanes 8GB Cache PCI SPDM Plug-in Storage Controller
P47781-B21 HPE MR416i-o Gen11 x16 Lanes 8GB Cache OCP SPDM Storage Controller
P47785-B21 HPE MR216i-p Gen11 x16 Lanes without Cache PCI SPDM Plug-in Storage Controller
P47789-B21 HPE MR216i-o Gen11 x16 Lanes without Cache OCP SPDM Storage Controller
P58335-B21 HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller
P26279-B21 HPE MR416i-a Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 12G Controller
P06367-B21 HPE MR416i-p Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 12G Controller
P26325-B21 HPE MR216i-a Gen10 Plus x16 Lanes without Cache NVMe/SAS 12G Controller
P26324-B21 HPE MR216i-p Gen10 Plus x16 Lanes without Cache NVMe/SAS 12G Controller

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *