02176871880

تماس با ما

ایمیل آدرس

sg@sapras.co.ir

Blog

ماژول و کابل اچ پی

ماژول اچ پی (HPE Transceiver Module)

 

 

کابل اچ پی (HPE Cable)

 

 

کابل اچ پی HPE Cable

مهم‌ترین کاربرد کابل‌های شبکه، انتقال داده‌ها و اطلاعات از دستگاهی به دستگاه دیگر است. بنابراین می‌توان گفت که کار اصلی کابل‌ها برقراری ارتباط بین تجهیزات مختلف در یک شبکه است.

همه کابل‌ها چندین ویژگی مشترک دارند. هر کابل دارای  یک هادی مسی یا یک لوله شیشه‌ای است که سیگنال‌های الکتریکی یا نوری را از این  طریق انتقال می‌دهد . هر کابل دارای یک پوسته یا غلاف خارجی است که اجزای داخلی را در بر گرفته است و محافظت می‌کند .هر کابل باید عایق باشد تا بتواند جریان سیگنال را حفظ کند و تداخل را تا حد امکان محدود کند. این عایق به کنترل رطوبت، گرما و سایر عوامل محیطی نیز کمک زیادی می‌کند.

اهمیت سیستم کابل‌کشی

سیستم کابل‌کشی مسیری است که انتقال اطلاعات را به صورت ماژولار و بسیار انعطاف‌پذیر انجام می‌دهد که امکان اتصال صدا، داده و سایر تجهیزات کنترلی دیگر را به سیستم مدیریت اطلاعات فراهم می‌کند. در کابل‌کشی شبکه باید با دقت برخورد شود،  در غیر این صورت ده‌ها سیم در هم پیچیده می‌شوند که ناخوشایند است و ظاهر نامرتبی را ایجاد می‌کند . بدتر از آن، تداخل الکترومغناطیسی بین خطوط ممکن است پایداری و عملکرد سیم‌ها را کاهش دهد و ممکن است خطرات ایمنی زیادی ایجاد کند. بنابراین، سیستم کابل‌کشی بسیار مهم است.

از انواع کابل‌ها می‌توان به کابل‌های فیبر نوری اشاره کرد که امروزه استفاده از کابل‌های فیبر نوری به دلیل سرعت بالایی که در انتقال داده‌ها و اطلاعات دارند ( حدود 10گیگ برثانیه)، در بین کاربران رواج بیشتری دارد. این نوع کابل‌ها پهنای باند بیشتری نسبت به کابل‌های معمولی برای شبکه دارند و  از سریع‌ترین روش‌های انتقال داده‌ها و اطلاعات به شمار می‌روند.

فیبر نوری چیست؟ (Fiber-Optic Cable)

فیبر نوری به رشته‌های بلند و باریکی گفته می‌شود که از جنسی شبیه به شیشه ساخته شده‌اند. این فیبرها می‌توانند نور را از یک سر دریافت و از سر دیگر خارج کنند. کابل فیبر نوری سریع‌ترین نوع کابل است، اما همچنان بسیار گران است و بسیار مستعد آسیب است. علاوه بر این، اتصالات  این کابل‌ها بسیار پیچیده هستند و فقط تکنسین‌های آموزش دیده باید این نوع کابل‌ها را نصب کنند.

کابل‌های فیبر نوری اچ‌پی دارای دو نوع کابل‌های فیبر نوری تک حالته و چند حالته SingleMode  و  MultiMode می‌باشند. هر کدام از این کابل‌ها دارای ویژگی‌ها و کاربردهای مشخصی هستند.

  • کابل‌های فیبر نوری تک حالته (SingleMode)

    دارای دو دسته بندی از نوع فیبرهای نوری OS1 و OS2 می‌باشند. از این کابل‌ها معمولا در مسافت‌های طولانی استفاده می‌شود و منبع نور در آن‌ها لیزرها هستند. کابل‌های فیبر نوری تک حالته به صورت مستقیم و بدون شکست، نور را انتشار خواهند داد.

  • کابل‌های فیبر نوری چند حالته (MultiMode)

    دارای 5 دسته‌بندی به صورت OM1، OM2، OM3، OM4 و OM5 می‌باشند. در این کابل‌ها انتشار نور در چندین حالت مختلف صورت خواهد گرفت و از آن‌ها در مسیرهای کوتاه استفاده خواهد شد.

هسته به کار رفته در کابل‌های فیبر نوری چند حالته دارای قطری به اندازه 50 یا 62.5 میکرومتر است. این کابل‌ها پهنای باند بالاتری را نسبت به کابل‌های فیبر نوری تک حالته به سیستم ارائه خواهند داد و در نتیجه داده‌ها و اطلاعات بیشتری به وسیله آن‌ها قابل انتقال خواهد بود.

اگر کابل خود را از طریق مجرا عبور نمی‌دهید، باید از کابل کشی پلنوم (Plenum) استفاده کنید. کابل‌کشی پلنوم  (Plenum) از مواد مقاوم در برابر آتش ساخته شده است و در اتاق‌های سرور و سایر مکان‌هایی که امکان وقوع آتش‌سوزی وجود دارد، بسیار ایمن است. در اتاق سرور، باید هم از کابل پلنوم (Plenum) و هم از یک لوله سفت و سخت (rigid conduit) استفاده کنید. به این ترتیب، محافظت بالاتری خواهید داشت.

انواع کابل سرور

کابل کواکسیال (Coaxial Cable)

دو نوع کابل کواکسیال وجود دارد که  نازک و ضخیم هستند. کابل کواکسیال ضخیم  به جز در برخی کاربردهای خاص دیگر زیاد استفاده نمی‌شود .

کابل‌کشی کواکسیال نازک که معمولا به عنوان اترنت نازک شناخته می‌شود، بیش‌تر برای شبکه‌ها استفاده می‌شود.

به طور کلی کابل‌کشی کواکسیال مانند گذشته محبوب نیست زیرا نیاز به نگهداری زیادی دارد، به راحتی می‌شکند و استفاده از آن فضای زیادی را اشغال می‌کند و سخت است. این  نوع کابل‌کشی یکی از کم‌هزینه‌ترین انتخاب‌هایی است که می‌توانید انجام دهید.

کابل به هم تابیده (Twisted-Pair Cable)

جفت تابیده محافظ (STP) و جفت تابیده بدون محافظ (UTP) دو نوع کابل جفت تابیده هستند. آن‌ها رایج‌ترین سیستم‌های کابل‌کشی هستند زیرا نصب و نگهداری آن‌ها آسان است. کابل جفت پیچ خورده به راحتی کابل‌های کواکسیال نمی‌شکنند و می‌توانند از گوشه‌ها و دیوارها عبور کنند. از آن‌جایی که نصب و نگهداری این نوع کابل بسیار آسان است، در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی می‌کنند.

بررسی ویژه چند کابل HP

در میان کابل‌های معرفی شده، تعدادی کاربرد بیش‌تری دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

کابل OM4  اچ پی

کابل OM4 اچ پی به عنوان یکی از انواع کابل فیبر نوری به طور ویژه به منظور انتقال لیزر VSCEL گسترش پیدا کرده است و می‌تواند امکان انتقال داده تا 100Gb/s  و 550 را فراهم سازد. اتصال MPO اجرای 100/40گیگابیت را تا فاصله 150متری امکان‌پذیر می‌سازد.  کابل OM4 HP با برخورداری از سرعت بالا و نیز ارائه کیفیت بالا، مقاومت بالاتری در مقابل خم شدگی یا پیچ خوردگی در مقایسه با سایرکابل‌ها دارد و بر همین اساس، فرایند نصب و نگه‌داری از آن نیز با سهولت بیش‌تری همراه است. ضمن این‌که کابل OM4 HP به منظور کابل کشی در دیتاسنتر، اتاق مخابرات و سرور، شبکه‌های سازمانی و ذخیره‌سازی کلود، می‌تواند امکان ذخیره‌سازی فضای بیش‌تری را فراهم سازد.

کابل سریال اچ پی

کابل سریال HP همان طور که از نام آن پیداست به منظور انتقال داده دستگاه به دستگاه به صورت سریال مورد استفاده قرار می‌گیرد و از انواع کابل‌های سریال پرینتر، کراس اور و … برخوردار است. برای اتصال می‌توانید از آداپتور سریال اچ پی USB استفاده کنید و با تجهیزات جانبی متصل به پورت USB سیستم خود به راحتی اتصال برقرار کنید. این کابل می‌تواند سرعت اتصال USB حداکثر 12Mb/s و نیز سرعت ارتباط سریال تا حداکثر 115.2Kb/s را ارائه دهد.

کابل  IBM Cable

این نوع کابل که توسط IBM برای شبکه‌های IBM Token Ring ایجاد شده است، در واقع یک کابل‌کشی جفت تابیده است که برای مطابقت با مشخصات IBM طراحی شده است.

نکات مهم برای نصب کابل سرور

سازمان‌دهنده کابل یا قاب مدیریت کابل (Cable organizer) ابزاری است برای سازماندهی سیم‌های الکترونیکی که می‌توان آن را در قسمت جلوی رک سرور نصب کرد تا مدیریت کابل افقی را برای سیم‌کشی یا جامپرهای تجهیزات فراهم کند، علاوه بر این، برنامه‌ریزی و نصب سیستم اتصال متقابل را ساده می‌کند.

به طور خلاصه، برای مرتب کردن کابل‌های شبکه استفاده می‌شود. هیچ ارتباط مستقیمی با شبکه ندارد، در حالی که مدیریت کابل‌های سرور در آینده راحت‌تر می‌شود.

هنگام انتخاب و نصب کابل، باید چندین فاکتور از جمله تضعیف و تداخل را نیز در نظر بگیرید. تضعیف، که به کاهش قدرت سیگنال کابل با افزایش طول کابل اشاره دارد، بر حسب دسی بل در هر 100 فوت کابل اندازه‌گیری می‌شود. تکرار کننده‌ها می‌توانند قدرت سیگنال را افزایش دهند، اما باید  قبل از آن مطمئن باشید که تکرار کننده‌ها را در فواصل زمانی کافی و مناسب  قرار می‌دهید تا این مشکل برطرف شود.

در صورتی که بخواهید اطلاعات بیش‌تری در ارتباط با شبکه و عیب‌یابی آن کسب کنید، مطالعه مقاله “مشکلات شبکه” پیشنهاد می‌شود.

پاور ماژولار ذخیره ساز اچ پی

پاور یا منبع تغذیه در واقع تأمین‌‌کننده برق تجهیزات است. و در هر دستگاهی که لازم است، ازسوی کمپانی سازنده قرار می‌گیرد. این پاورها از انواع مختلف ماژولار، غیرماژولار و شبه ماژولار برخوردارند که در این میان پاورهای ماژولار با توجه به برخورداری از قابلیت مقیاس‌پذیری و سهولت در عیب‌یابی با استقبال بیش‌تری در میان کاربران مواجه شده‌اند. این پاورها به طور کلی شبیه دو نوع دیگر است اما می‌توان کابل پاورهای ماژولار را جدا نمود.  در استوریج‌ها از پاور ماژولار استفاده می‌شود. کمپانی HP یکی از معتبرترین برندهای تولیدکننده پاور ماژولار در جهان است.

کابل پاور اچ‌پی

کابل پاور سرور اچ‌پی، تأثیر زیادی در عملکرد سرور اچ‌پی دارد. هر منبع تغذیه نیاز به یک کابل مجزا برای انتقال جریان الکتریکی دارد. کیفیت و توان انتقال از ویژگی‌های مهم یک کابل پاور مناسب است، که علاوه بر جلوگیری از داغ شدن بیش از حد کابل، تحمل عبور جریان‌های بالا را نیز دارد.

توجه به این نکته  بسیار ضروری است  که انتخاب کابل پاور سرور  نامناسب و غیر استاندارد آسیب‌های جبران ناپذیری را ممکن است برای سرور شما به همراه داشته باشد. کابل‌های پاور سرور اچ پی، با کابل‌های پاور کامپیوتر‌ها تفاوت عمده‌ای دارند و نباید آن‌ها را به جای هم به کار برد. کابل پاور سرور اچ پی شاید از نظر نوع اتصال مشابه کابل‌های معمولی یعنی C13 باشد، اما فرق اصلی آن در میزان انرژی مصرفی است.

ماژول SFP اچ پی

ماژول SFP که مخفف عبارت Small Form-Factor Pluggable است در حقیقت یک ماژول رابط شبکه است که به شکل جمع و جور می‌تواند در برنامه‌های مخابراتی و ارتباطات داده مورد استفاده قرار بگیرد. یک رابط SFP می‌تواند برای اتصال یک کابل فیبر نوری روی سخت‌افزار از طریق ماژول SFP اضافه شود. وقتی از عبارت SFP Transceiver برای ماژول SFP استفاده می‌کنیم  به این معناست که دریافت و ارسال داده‌ها به صورت همزمان می‌تواند انجام شود. این کار از طریق تبدیل سیگنال‌های الکتریکی به نوری و برعکس از طریق ماژول SFP انجام می‌شود. که به این منظور از کابل پچ فیبرنوری داپلکس از طریق دو اتصال LC استفاده می‌شود. یکی از این فیبرها وظفیه ارسال داده و دیگری دریافت داده را برعهده دارد. افزون بر آن نوع خاصی از ماژول‌های SFP اچ پی قادرند از طریق مالتی پلکس کردن طول موج، ارسال و دریافت داده ها را روی یک فیبر تک و مجزا انجام دهند.

سبد خرید فروشگاه بستن